Procedura za davanje otkaza zaposlenom je veoma važna, pa čak i kada je razlog za davanje otkaza takav da je nemoguće da radnik nastavi da radi. Šta o ovom pitanju kaže sudska praksa?

„Kada je rešenje o otkazu ugovora o radu doneto u nezakonito sprovedenoj proceduri, ali je zaposleni učinio povredu radne obaveze koja mu je rešenjem stavljena na teret, zaposleni nema pravo da se vrati na rad ni pravo na naknadu štete zbog izgubljene zarade za period u kome po prestanku radnog odnosa nije radio.

U datoj situaciji, zaposleni ostvaruje naknadu štete u iznosu do šest zarada, prema zaradi koju je ostvario u mesecu koji prethodi mesecu u kome mu je prestao radni odnos.

Iz obrazloženja:

Učinjena povreda radne obaveze utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu, fakultativni je osnov za otkaz ugovora o radu zaposlenom iz člana 179. stav 2. tačka 5. Zakona o radu. Pre otkaza ugovora o radu iz ovog razloga, poslodavac je u smislu pravila iz člana 180. Zakona o radu dužan da zaposlenog pismenim putem upozori na postojanje razloga za otkaz ugovora o radu i da mu ostavi rok od najmanje 8 dana od dana dostavljanja upozorenja, da se izjasni na navode iz upozorenja.

U konkretnom slučaju, donošenju osporenog rešenja nije prethodilo pismeno upozorenje zaposlenom o postojanju razloga za otkaz ugovora o radu, pa je zaposlenom uskraćeno pravo na odbranu na način propisan naznačenom normom, zbog čega je ono doneto u nezakonito sprovedenoj proceduri i moralo je biti poništeno.

Ako sud u toku postupka utvrdi da je postojao osnov za prestanak radnog odnosa, ali da je poslodavac postupio suprotno odredbama zakona kojim je propisan postupak za prestanak radnog odnosa, sud će odbiti zahtev zaposlenog za vraćanje na rad, a na ime naknade štete dosudiće zaposlenom iznos od 6 zarada zaposlenog (član 191. stav 7. Zakona o radu). Pod zaradom iz stava 7. ovog člana smatra se zarada koju je zaposleni ostvario u mesecu koji prethodi mesecu u kome mu je prestao radni odnos (član 191. stav 8. ZOR).

U konkretnom slučaju, tužilac je svojom krivicom učinio povredu radne obaveze propisanu ugovorom o radu za koje mu poslodavac može otkazati ugovor o radu, jer je neopravdano odbio da izvršava svoje radne obaveze, pa je postojao osnov za prestanak radnog odnosa zaposlenom, ali kako je poslodavac postupio suprotno odredbama zakona kojima je propisan postupak za prestanak radnog odnosa, zaposleni ne može sa uspehom zahtevati vraćanje na rad, a na ime naknade štete dosudiće mu se iznos od 6 zarada prema zaradi koju je ostvario u mesecu koji prethodi mesecu u kome mu je prestao radni odnos.“

(Presuda Apelaionog suda u Beogradu Gž1 1333/20 od 8. oktobra 2021. godine)

Izvor: Paragraf Lex

https://www.paragraf.rs/