Moj kolega ima firmu koja već godinama ne radi i koji godinama predaje sve propisane poreske prijave sa nulama. Kad sam ga pitala što ne proda firmu, pitao je: „Imaš li nekog da hoće da je preuzme? Daću je za 1 dinar.“ Preduzeće se ne može staviti u stanje mirovanja, ali se dešava da prestane da posluje i ne ostvaruje nikakve prihode niti promet preko tekućeg računa. Bez obzira na to, preduzeće je u obavezi da podnosi poreske prijave kao i da preda završni račun, odnosno izjavu o neaktivnosti. Nije redak slučaj da neko želi da kupi takvo preduzeće.

Znamo da se takva prodaja tretira kao promet kapitala i shodno tome treba da se plati porez na kapitalni dobitak. Šta se dešava sa porezima u tom slučaju?

„Poreski tretman prenosa udela bez naknade, koji izvrši fizičko lice vlasnik predmetnog udela u privrednom društvu, drugom fizičkom licu

Prema odredbi člana 72. stav 1. tačka 3) Zakona o porezu na dohodak građana u daljem tekstu: Zakon), kapitalni dobitak, odnosno gubitak u smislu ovog zakona predstavlja razliku između prodajne cene prava, udela i hartija od vrednosti i njihove nabavne cene, ostvarenu prenosom udela u kapitalu pravnih lica, akcija i ostalih hartija od vrednosti.

Pod prenosom iz stava 1. ovog člana smatra se prodaja ili drugi prenos uz novčanu ili nenovčanu naknadu (član 72. stav 2. Zakona).

Drugim prenosom uz naknadu u smislu stava 2. ovog člana, smatra se i svaki unos nenovčanog uloga u pravno lice (član 72. stav 3. Zakona).

Prema odredbi člana 72. stav 4. Zakona, obveznik poreza na kapitalni dobitak je svako fizičko lice, uključujući i preduzetnika, koje je izvršilo prenos prava, udela i hartija od vrednosti iz stava 1. ovog člana.

Saglasno odredbi člana 2. stav 1. tačka 3) Pravilnika o obrascima poreskih prijava za utvrđivanje poreza na dohodak građana koji se plaća po rešenju, za utvrđivanje poreza na kapitalne dobitke poreska prijava se podnosi Poreskoj upravi na Obrascu PPDG-3R.

Saglasno navedenom, kapitalni dobitak, odnosno gubitak predstavlja razliku između prodajne i nabavne cene udela, ostvarenu prenosom udela u kapitalu pravnih lica.

Imajući u vidu da se za svrhu oporezivanja porezom na kapitalne dobitke pod prenosom smatra prodaja ili drugi prenos uz novčanu ili nenovčanu naknadu, to znači da se prenos udela bez naknade, koji izvrši fizičko lice vlasnik predmetnog udela u privrednom društvu, drugom fizičkom licu, ne smatra prenosom u smislu člana 72. stav 2. Zakona s obzirom da fizičko lice, prenosilac udela, po tom osnovu uopšte ne ostvaruje prihod (novčanu ili nenovčanu naknadu) koji bi se mogao oporezovati porezom na kapitalne dobitke.

Kako se po osnovu prenosa udela bez naknade ne ostvaruje prihod koji bi se mogao oporezovati porezom na kapitalne dobitke, to se ne utvrđuje kapitalni dobitak i saglasno tome ne podnosi se Poreska prijava za utvrđivanje poreza na kapitalne dobitke (Obrazac PPDG-3R).

Napominjemo da se, saglasno načelu fakticiteta, poreske činjenice utvrđuju prema njihovoj ekonomskoj suštini i da u svakom konkretnom slučaju poreski organ utvrđuje činjenično stanje od značaja za opredeljenje poreske obaveze po osnovu prihoda fizičkog lica, odnosno da li je u konkretnom slučaju fizičko lice ostvarilo prihod koji se oporezuje porezom na dohodak građana.“

(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 011-00-80/2022-04 od 07.02.2022. god.)