Proizvodne firme su u obavezi da koriste klasu 9, ali korišćenje klase 9 je ogromna nepoznanica za veliku većinu knjigovođa. Razlog je vrlo jednostavan: kada je 1995. generalno izmenjen kontni plan i uvedena klasa 9, Pravilnikom o kontom okviru bilo je propisano da proizvodne firme koje nemaju zalihe gotovih proizvoda i nedovršene proizvodnje na kraju godine nisu u obavezi da vode klasu 9.
E onda se država „predomislila“ pa je od 2018. godine, izmenom Pravilnika o kontnom okviru, izbrisana ova odrednica da ko nema zalihe na kraju godine ne mora da vodi klasu devet. Međutim, mnoge knjigovođe su previdele ovu odredbu i nastavili su da knjiženja za proizvodne firme rade bez korišćenja konta klase devet. To sam viđala u preuzetom početnom stanju kod mnogih novih klijenata, kada preuzmem vođenje knjigovodstva u toku godine.
Obično sam bila u blagom šoku kad to vidim, ali uvek sam praktikovala da proknjižim celu poslovnu godinu od početka, bez obzira na to kada sam preuzela klijenta, u kom mesecu u godini, tako da nisam ulazila u njihove „metode“ knjiženja proizvodnje.
Mogla sam da naučim klasu 9 čim je uvedena. Moj mentor je naravno bio ekspert za pogonsko knjigovodstvo, koje se knjiži preko klase 9 , ali tada me to nije interesovalo. Nije mi tada trebalo i nisam razmišljala o tome da će mi možda nekada trebati, jer tada nije bila obavezna.
Ali kada je 2018. uvedena obaveza moj mentor više nije bio među nama, a svako od starijih kolega i koleginica, koje sam pitala da me nauči otvoreno su priznavali da klasu 9 ne znaju, a i da nemaju proizvodne firme pa im to ne treba…
Škola za obračun proizvodnje, kao nadogradnja Škole knjigovodstva, je nekako spontno došla na red. Pa sam pribavila literaturu i krenula da je proučavam, naravno na praktičnim primerima. Uzela sam primer jedne proizvodne firme u kojoj sam radila, ali i gde sam koristila Infosys koji ima automatski obračun proizvodnje, pa sam po ugledu na takav model proizvodnje napravila svoj materijal za rad.
Ono što mi se dopalo u modelu rada, koji je prosto idealan za našu Školu za obračun proizvodnje, je da ta firma prodaje i gotove proizvode i poluproizvode. Radi se o proizvodnji opreme za kupatila, a kako može da prodaje poluproizvode – objasniću ti konkretnom pričom na konkretnim primerima.
Kao i obično dobićeš dve skripte radnog materijala: jedna je sa dokumentacijom za knjiženje a druga samo za obračun proizvodnje. Tako da ćeš tu drugu skriptu čuvati i biće ti od velike pomoći kada radiš obračun cene koštanja zaliha za završni račun, jer metodologije se ne menjaju.
Družićemo se oko mesec dana, a za to vreme naučićeš ovo:
A sve to:
I naravno, cenu možeš videti u cenovniku.
A kada se odlučiš da naučiš finese knjiženja u klasi 9 treba da popuniš prijavu za Školu proizvodnje.
POGLEDAJ