Legenda kaže da su nekada knjige objavljivale samo izdavačke kuće. Tada su samo kvalitetni pisci mogli da objave svoje književno delo i mogli su da žive od svog autorskog honorara koji im je isplaćivala izdavačka kuća. Pisac je od svog honorara kupio stan. Sećam se da sam upoznala jednog pesnika dečje poezije, koji mi je rekao da je od honorara kupio stan. Poričitala sam jednu njegovu zbirku, koju sam dobila na poklon. Pesme su zaista lepe i deca su ih rado prihvatala. Stoga me nije začudila izjava da je od pisanja knjiga za decu zaradio za stan. U tamo neko davno vreme...
Sada je došlo neko drugo vreme. Sada pisac, ako hoće da objavi knjigu, mora sam da finansira izdavanje. Da li će to biti od sponzorstva ili od ličnih sredstava – nevažno je. Retke su izdavačke kuće koje hoće da, samo posebnim piscima, objave knjigu bez njihovog finansijskog učešća. A takvi „srećnici“ umesto honorara dobiju određen broj odštampanih primeraka, sa kojima mogu da rade šta žele.
Legenda dalje kaže da smo imali institucije koje su se bavile samo kulturom, koje nisu naplaćivale svoj prostor za promociju knjiga i kojima je bilo drago da mogu da organizuju književno veče i promociju knjige određenog autora. Ima takvih institucija još uvek i još uvek se raduju novim autorima, ali sve ih je manje i manje.
Pisci svoje knjige delom poklanjaju prijateljima, a veći deo prodaju na promocijama svog književnog dela. I u tome ne vide ništa loše, nikakav prekršaj ili prestup. Drago im je kad neko hoće da poseduje knjigu sa autogramom kupca. A i nije zgoreg da se povrati malo uloženog novca...
Međutim!
Prodaja knjiga, pa makar i na sopstvenim promocijama, predstavlja trgovinu.
Šta je to trgovina? Prodaja dobara u nepromenjenom obliku.
Koji propis definiše trgovinu? Zakon o trgovini.
I taj isti Zakon u svom članu 25. kaže da trgovinu mogu da obavljaju pravna lica i preduzetnici. Što znači: trgovinu mogu da obavljaju svi privredni subjekti koji su upisani u Registar privrednih subjekata koji vodi Agencija za privredne registre. A Zakon o trgovini kaže i:
„Trgovinu mogu da obavljaju i:
1) poljoprivrednici, registrovani u skladu sa propisima kojima se uređuje poljoprivreda;
2) lica koja vrše prodaju ulovljene divljači, ribe, gljiva, divlje flore i faune, i ostalih šumskih plodova, u skladu sa posebnim propisima o lovu, ribljem fondu, veterini, zaštiti prirode i šumama;
3) fizička lica koja u vidu zanimanja obavljaju delatnost slobodne profesije uređenu posebnim propisima.“
Što znači da: samo književnici koji su članovi reprezentativnog udruženja, kojima je to slobodna profesija, mogu da prodaju svoje knjige na promocijama, ali samo u ime Udruženja čiji su članovi. A slobodne profesije su:
„Slobodna profesija je uređena odredbama Zakona o kulturi ("Sl. glasnik RS", br. 72/2009, 13/2016 i 30/2016 - ispr.). Naime, saglasno odredbi člana 58. Zakona o kulturi, umetnik u smislu ovog zakona, jeste fizičko lice koje stvara autorska dela iz oblasti umetničke delatnosti ili izvodi umetnička i autorska dela iz oblasti umetničke delatnosti definisane članom 55a ovog zakona (Reprezentativna umetnička udruženja u kulturi, mogu se utvrditi za sledeća područja kulture:
1) književno stvaralaštvo;
2) književno prevodilaštvo;
3) muzičko stvaralaštvo;
4) muzička interpretacija;
5) likovna umetnost;
6) primenjena i vizuelna umetnost, dizajn i umetnička fotografija;
7) filmska umetnost i audio vizuelno stvaralaštvo;
8) pozorišna umetnost - scensko stvaralaštvo i interpretacija;
9) opera, muzičko scensko stvaralaštvo i interpretacija;
10) umetnička igra (klasičan balet, narodna igra i savremena igra);
11) digitalno stvaralaštvo i multimedija;
12) arhitektura; 13) (brisana);
14) izvođenje muzičkih, govornih, artističkih i scenskih kulturnih programa.).
Samostalni umetnik jeste fizičko lice koje samostalno, u vidu zanimanja, obavlja umetničku delatnost i kome je reprezentativno udruženje u kulturi utvrdilo status lica koje samostalno obavlja umetničku delatnost u oblasti kulture. Ovo je posebno važno jer fizička lica - umetnici, koji su upisani u registar reprezentativnog udruženja, imaju svojstvo trgovca u smislu Zakona i mogu da prodaju sopstvena dela u skladu sa zakonom. U tom slučaju, trgovac kupuje robu od udruženja. Udruženje izdaje preduzetniku račun i prima uplatu, te na kraju isplaćuje autoru honorar.“
Izvor: Paragraf Lex (stručni komentar)
Šta se dešava kada se knjige prodaju na promociji?
Dalje, Zakonom o trgovini propisane su kazne od 50.000 do 150.000 dinara za fizičko lice koje se bavi nelegalnom trgovinom, pa makar to bila prodaja sopstvenih knjiga čije izdavanje je finansirano iz sopstvenih izvora. U krajnjoj liniji knjige su roba, a prodaja robe je definisana Zakonom o trgovini. I Zakon o trgovini ne ulazi u to kako je roba nastala, kojim procesom finansiranja i slično. Roba je dobro koje se prodaje u nepromenjenom stanju i to je to. Prodaja knjiga je prodaja robe.
Prodaja predmeta čiji sam vlasnik
Ali, ukoliko je reč o prodaji sopstvene imovine, recimo imam knjigu i hoću da je prodam nekome, onda je to prodaja od slučaja do slučaja i ne smatra se trgovinom.
Iz Mišljenja Ministarstva finansija, br. 414-00-47/2012-04 od 12.10.2012. godine
"...prihodi koje fizičko lice ostvari po osnovu prodaje pojedinih predmeta svoje imovine u okviru upravljanja i raspolaganja tom imovinom (od slučaja do slučaja), ne podležu plaćanju poreza na dohodak građana. Prodaja "od slučaja do slučaja" znači da fizičko lice vrši promet uz naknadu (prodaju) predmeta sopstvene imovine i da je promet sporadičnog karaktera (prodaja ad hoc), s tim da je obveznik (fizičko lice) dužan da isplatiocu prihoda podnese odgovarajuću verodostojnu dokumentaciju, odnosno dokazno sredstvo da prodaje pojedine predmete sopstvene imovine. U tom smislu kao dokazno sredstvo može da se prihvati svaki verodostojan dokument, odnosno dokazno sredstvo iz kojeg nesporno proizilazi činjenica da se radi o predmetima sopstvene imovine (račun, izjava o vlasništvu i sl.).
Međutim, ukoliko se radi o prihodima koje od prodaje predmeta fizičko lice ne ostvaruje "od slučaja do slučaja", već se prodajom bavi u vidu stalne aktivnosti (npr. pribavljanje, odnosno sakupljanje određenih stvari radi daljeg prometovanja), nezavisno od toga da li je ona kao delatnost registrovana kod nadležnog organa, taj prihod je predmet oporezivanja porezom na dohodak građana."
Da zaključimo za kraj...
Iz prethodno citiranog možemo zaključiti sledeće:
- Fizičko lice ne može samostalno da prodaje knjige, već tu prodaju mora da vrši Reprezentativno udruženje čiji je član
- Udruženje treba da, na osnovu prihoda od prodatih knjiga, obračuna poreze i doprinose, podnese poresku prijavu na prihod od autorskog honorara i autoru isplati razliku.
O ovome do sada niko nije razmišljao. I malo ko ovo i zna. Zato se nemojte čuditi kad jednog dana u novinama osvane bombasti naslov tipa „Poreznici ojadili jadnog pisca“... ili tako nekako. Sve je propisano zakonima, svaki prihod je oporeziv. To što neko ne poznaje zakone ne spašava ga od krivične odgovornosti.
6 KOMENTARA
Sladja 14:40 14.07.2024
Postovani, Imam pitanje vezano za oporezivanje prilikom prodaje autorskog dela. Ukoliko je knjiga registrovana kao autorsko izdanje, gde je autor fizicko lice (bez izdavaca) koje uziva svoja imovinska prava i stavlja je u promet (gde samostalno finansira izdanje i stampu), kako u tom slucaju prijavljuje porez? Hvala!
14:57 14.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
U momentu pisanja teksta (2021. godine) nisu bila na snazi pravila o frilensingu, u međuvremenu su izvršene izmene i dopune određenih zakona, tako da se može smatrati da se bavite frilensingom. Na sajtu frilenseri.purs.gov.rs imate sve informacije, tu podnosite poresku prijavu, kao i mogućnost da popunite test i proverite da li spadate u kategoriju frilensera.
BOris 13:40 03.07.2024
Sve je to lepo i tacno je da po zakonu porez treba da se plati makar prodavali knjige na nekoj promociji. To sto je nesto prpopisano po zakonu ne znaci da mora da se postuje niti ako neko ne vidi i ne smatra da treba da palca taj porez. POreski obvesnik prvo treba da prezivi da bi platio taj porez. A to znaci da porez dolazi na krau kad od prodaje knige zaradi za prosecan zivot. Tako da ne smatram uopste nemoralnim ne placati porez do odredjene cifre koje vam obezbedjuju da prezivite. Tako da ohrabrujem ljude da nadju nacin da izbegnu placanja poreza kako znaju i umeju.
14:03 03.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Odakle Vam ideja da je zakon moralna kategorija?
ana 23:37 26.05.2024
Univerzitetski profesor sam i autor uždenika. Da li i koliki porez od prodatih knjiga treba da platim s obzorom da sama finansiram štampanje?
07:43 27.05.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Plaćate porez na prihod od autorskih naknada. Porez je 20% na osnovicu koja je umanjena za normirane troškove, tako da je najbolje da za obračn poreza i predavanje poreske prijave obratite nekom knjigovođi.
Sasatoks 16:40 29.11.2023
Ja sam preduzetnik sto pise knjige. Sada imam ugovor sa izdavacem koji registrovan u inostranstvu i nema ni registraciji filiala u Srbiji. Koji ugovor moram da sklopim sa ovim izdavacem da bih nisam platio autorsko prava? Knjige nisu izdavane na territorije Srbije.
10:07 30.11.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Pitanje "koji ugovor sklopiti" treba postaviti advokatu, a što se tiče plaćanja poreza na autorska prava, morate ga platiti bez obzira na to gde se knjige izdaju, jer kao rezident Srbije plaćate porez na prihod koji ste ostvarili, bez obzira na državu u kojoj je prihod ostvaren.
Gagi 18:23 13.10.2023
Da li udruženje koje je izdavač knjige, a koje nema registrovanu privrednu delatnost, može sklopiti ugovor sa preduzetnikom o prodaji te knjige? Ako može, kakvu je dokumentaciju potrebno pripremiti u tom slučaju?
09:32 14.10.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Samo ugovor je potreban, ali udruženje treba u svom statutu da ima i delatnost izdavaštva. Sve o radu udruženja imate ovde na blogu, potražite tekst koji govori o udruženjima građana.
Dea 10:05 05.09.2023
Kao autor izdavač, kakav ugovor treba da sklopim sa nekim preduzetnikom (ili udruženjem) koji će da prodaje moje knjige? Hvala
11:37 05.09.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ugovor o prodaji knjiga kao lične imovine.