Početak je godine i imamo nov iznos minimalne zarade. Naša tužna stvarnost je da najveći broj zaposlenih radi upravo za minimalnu zaradu. Znaju da rade za minimalac, ali ne znaju da minimalna zarada nije pravilo već izuzetak od pravila. Da li je to po zakonu?
I jeste i nije.
Jeste, jer Zakon o radu jeste predvideo mininalnu zaradu, ali nije je predvideo kao opšte pravilo, već je rečeno da se minimalna zarada isplaćuje u izuzetnim slučajevima. U prilog tome deo iz mišljenja Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, br. 011-00-01331/2006-02 od 12.4.2007. godine
„Minimalna zarada može da se ugovori prilikom zasnivanja radnog odnosa i to samo ako postoje opravdani razlozi. Takođe, u toku rada može da se ugovori isplata minimalne zarade kada nastupe razlozi koji su osnov za izmenu ugovora o radu sa ponudom zaposlenom za isplatu minimalne zarade. U tom slučaju poslodavac je dužan da ponudi zaposlenom aneks ugovora o radu u skladu sa članom 171. stav 1. tačka 5) Zakona, a u vezi sa članom 33. tačka 10) Zakona. Pored ponude za izmenu ugovora poslodavac je dužan da dostavi u pisanom obliku razloge zbog kojih nudi izmenu ugovora i rok u kome zaposleni treba da se izjasni o ponudi (član 172. Zakona). Zaposleni i ako prihvati da zaključi aneks ugovora o radu o isplati minimalne zarade, zadržava pravo da pred sudom osporava zakonitost ugovora."
Koji su to opravdani razlozi?
Opravdani razlozi su uvek poremećeni uslovi poslovanja, s tim što pre donošenja odluke o isplati minimalne zarade poslodavac mora da obrazloži koji su to uslovi nastali kao i da sve dokumentuje finansijskim podacima – trenutno poslovanje u odnosu na prethodni period.
Minimalna zarada može da se isplaćuje najduže šest meseci, jer zakonodavac smatra da je ovo dovoljan period da se firma reorganizuje. Narodski rečeno: ili će da stane na noge ili će da pokrene proces likvidacije, ako već neko nije pokrenuo postupak stečaja.
Kolika je minimalna zarada za 2022. godinu?
Iznos minimalne zarade za 2022. godinu iznosi 201,22 dinara neto po radnom satu, a ukupna suma koju radnik može da primi zavisi od broja radnih sati u mesecu. Mesec može da ima od 20 do 23 radna sata, jer prema Zakonu o radu subota i nedelja su neradni dani, odnosno radna nedelja ima 40 radnih sati. Tako da minimalna zarada, u odnosu na broj radnih sati može da iznosi:
za mesec sa 160 radnih sati: 32.195,20 dinara,
za mesec sa 168 radnih sati: 33.804,96 dinara,
za mesec sa 176 radnih sati: 35.414,72 dinara,
za mesec sa 184 radnih sati: 37.024,48 dinara.
Pored minimalne zarade radnik treba da primi još i:
Ovo nije sve što radnik treba da primi. Poslodavac je u obavezi da na tu minimalnu zaradu obračuna i minuli rad, po stopi koja ne može biti manja od 0,4%. Minuli rad se računa za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca, prethodni radni staž se ne računa prilikom obračuna zarade.
Zatim, poslodavac je dužan da radniku isplati topli obrok i regres za korišćenje godišnjeg odmora. Visina toplog obroka i regresa nije propisana tako da se nemoj čuditi ako na svom isplatnom listiću vidiš da imaš 100,00 ili 200,00 dinara na ime toplog obroka za ceo mesec... isto važi i za regres. Nadam se da ti poslodavac daje obračunske listiće, jer je i na to obavezan Zakonom.
Prevoz do posla nije plata
Naravno, u obavezi je i da isplati troškove prevoza za dolazak i odlazak s posla, o tome sam pisala na blogu. Da podsetim: i ovo je zakonska obaveza – koju mnogi poslodavci izbegavaju, sve dok ih ne poseti Inspekcija rada. Onda će i platiti kaznu i moraće da isplate prevoz i unazad i svih narednih meseci, za dane dolaska na posao.
Minimalna zarada je i obračunska kategorija
Minimalna zarada se isplaćuje za standardni učinak i standardno radno vreme. Ali minimalna zarada je i obračunska kategorija za sve naknade zarada, odnosno za ono vreme kada radnik odsustvuje sa rada.
Kada je radnik na bolovanju prima 65% od prosečne zarade, za dane rada u prethodnih 12 meseci – ali taj iznos ne može da bude ispod minimalne zarade.
Kada je radnik na godišnjem odmoru ili drugom plaćenom odsustvu tada prima 100% od prosečne zarade u prethodnih 12 meseci – ali taj iznos ne može da bude ispod minimalne zarade.
Proverite isplatni listić
Proverite šta ste primili za te dane odsustva. Jeste da su na isplatnom listiću podaci iskazani u bruto iznosu, ali kada bruto iznos naknade za bolovanje ili godišnji odmor podelite sa 0,701 dobićete neto iznos, pa ga podelite sa brojem sati (koji takođe mora biti iskazan na listiću). I ako je dobijeni iznos po satu manji od minimalne zarade (podatak za 2022. je 201,22 dinara) tada vam taj deo plate nije dobro obračunat, bez obzira na to što je krajnja cifra za isplatu veća od minimalne zarade. Uvek postoji mogućnost greške. A što kaže poslovica: „Dok dete ne zakuka ni majka ga ne pogleda“.
Isplata ispod minimalne zarade
Ali, minimalna zarada ne predstavlja garantovanu zaradu. Radnik može da primi i manje od minimalne zarade, ako je radno angažovan po dva osnova:
- Po ugovoru o radu
- Po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, tzv. PP ugovor.
Ako je radnik zaposlen po ugovoru o radu tada ima pravo na minimalnu zaradu pod uslovom da ostvari standardan učinak i da ima standardno radno vreme. Ukoliko ovo nije slučaj, tada zarada može biti ispod minimalne zarade. Međutim, ovo ocenjivanje učinka ne može se određivati „odokativnom“ metodom. Firma mora da ima standardni normativ učinka za svako radno mesto na kome je moguće takvo normiranje. I takve normative treba da primenjuje u kontinuitetu prilikom obračuna zarada. Znamo za izraz „prebacio normu“, ali retko se kaže „podbacio normu“ – a i toga ima u praksi. Znači, ako radnik nema ostvaren radni učinak koji je normiran, tada može da primi i ispod minimalne zarade.
Kada su PP ugovori u pitanju, njihova karakteristika je da se plaćaju samo za sate rada, tako da radnik po ovom ugovoru može biti angažovan i na manji broj radnih sati od zakonom propisanih 40 sati nedeljno. S druge strane, ovaj vid radnog angažovanja Zakon o radu prepoznaje kao rad van radnog odnosa i stoga se na ovakvo radno angažovanje ne primenjuju pravila o minimalnoj zaradi. Što dalje znači da radnik koji je angažovan po ovakvom ugovoru može da primi manje od minimalne zarade, nema pravo ni na bolovanje ni na godišnji odmor, kao ni druga prava koja proističu iz radnog odnosa.
Treba promeniti (o)tužnu realnost
Sve napred rečeno predstavlja odraz naše (tužne) realnosti. Ali ni jedna situacija nije bezilazna. Čovek samo treba čvrsto da odluči da ne pristaje na takav život, zatim da odluči šta tačno želi, a onda da krene sporim putem realizacije sve dok ne stigne do cilja.
Poslodavcima je u interesu da plaćaju doprinose na minimalnu zaradu ili na zaradu koja je par stotina dinara veća od minimalne zarade. Jesu doprinosi visoki, ali sve što primite „na ruke“ pokazuje da su platili manji porez i samim tim dobit firme je veća. Isto tako, taj deo "na ruke" odraziće se u budućnosti kroz minimalnu penziju koju ćete primati. Logično: minimalna zarada = minimalna penzija. I dok svi mladi ljudi govore da ne veruju u penzijski sistem, pa stoga pristaju na drugi deo plate, koji primaju na ruke, vreme neumitno teče i godine za penziju će stići mnogo pre nego što to jedan mladi čovek očekuje.
Usavršavaj se, uči nešto novo, osposobljavaj se za bolji i kvalitetniji posao. Jer platu primamo ne samo za uloženi rad već i za uloženo znanje. I znanje vredi mnogo više nego rad. To je bar poznato. Ako više znaš – više vrediš. Samo je potrebno to da shvatiš.
Kad stekneš upotrebljivo znanje, a sa njim i samopouzdanje, nemoj se zadovoljavati mrvicama. Ali pazi da ne preteraš u tome! Sretala sam svršene studente ekonomije koji nisu znali najosnovnije stvari iz prakse, ali su očekivali platu od 1.000 evra. I naravno nisu je dobili, jer za takvu platu treba imati konkretno i praktično znanje, a ne gomilu teorije u glavi za koju ne znaš čemu tačno služi, ali te indeks podseća na to da je gradivo uspešno savladano.
Stoga se naoružaj upotrebljivim znanjem i nemoj pristajati na mrvice. Plata se dobija za rad i znanje – što više znanja to veća plata. Ovo je odavno poznato, ali treba to primeniti u praksi.
Izvor: Paragraf Lex
13 KOMENTARA
Boba 07:10 04.07.2024
Poštovani, imam ugovor na neodređeno sa 40 sati nedeljno 8sati dnevno, sa ugovorenom zaradom. Zbog zdravstvenog stanja bih presao na 5 ili 6 sati dnevno. Da li mi ostaje ugovorena zarada ili se prima minimalna ili manja od minimalne?
10:23 04.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Zarada se isplaćuje srazmerno vremenu provedenom na radu, a sa skraćenim radnim vremenom imate sva prava kao i za puno radno vreme: topli obrok, prevoz, dani godišnjeg odmora i slično.
Predrag 16:31 04.03.2024
Moja supruga radi na ugovoru o privremeno povremenim poslovima na 4 sata dnevno 80 sati mesečno. Da li se plata obračunava po ceni sata minimalne zarade ili može i manje i da li se prevoz uračunava u zaradu. Sa prevozom od 7000 prima mesečno 20000 dinara.
16:43 04.03.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ugovor o privremenim i povremenim poslovima spada u rad van radnog odnosa, tako da može primiti i manje od minimalne zarade. Prevoz do neoporezivog iznosa se može isplatiti bez plaćanja poreza, a sve preko toga ulazi u osnovicu za obračun poreza i doprinosa na naknadu po PP ugovoru.
Daliborka 14:48 21.02.2024
Poštovanje,da li je poslodavac,u mom slučaju osnovna skola,duzan da u isplatu bolovanja do 30 dana uracuna i naknadu za minuli rad ?
15:03 21.02.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Minuli rad se uobičajeno obračunava na sate rada, sati odsustva ne ulaze u osnovicu za obračun minulog rada, pa tako ni bolovanje ne ulazi u tu osnovicu.
F.J 15:13 16.12.2023
Poštovani, imam situaciju sledeću: Ugovor je na određeno bio 3 meseca, zati sledi na 6 meseci, ostaje isto definisani iznos neto zarade, a od 01.01. se povećava cena neto rada i time i minimalca. A u januaru će novi minimalac biti veći od definisane neto zarade? Da li je to moguće ili je poslovavac u prekršaju da isplati neto zaradu manju od minimalca koji će biti veći?!
16:12 16.12.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Zarada se ugovara u bruto iznosu, s tim što obično sa poslodavcem dogovorimo neto a obračunska služba to preračuna u bruto i taj iznos unese u ugovor o radu. Poslodavac ne sme da Vam isplati manju neto zaradu od minimalca, jer zbog toga može da plati veliku kaznu.
milko 13:35 08.12.2023
da li minimalna zarada može da se isplaćuje samo jednom zaposlenom ili moraju svi zaposleni da primaju minimalac?
17:03 08.12.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Svi zaposleni moraju da primaju minimalac, ako firma donese odluku o isplati minimalne zarade.
Marina 20:17 30.11.2023
Da li radniku, kome je osnovna zarada minimalac, može biti izrečena novčana kazna od 20%. Dakle da mu se umanji minimalana zarada za 20%.
21:27 30.11.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može, ali novčana kazna mora biti dokumentovana kadrovskim rešenjima da bi bila validna. I ovo pravilo važi za bilo koji iznos zarade, a ne samo za minimalnu zaradu. Dakle, novčana kazna umanjuje zaradu pa čak i ako je minimalna zarada u pitanju.
Miks 09:48 09.11.2023
Šta je dodatak do minimalne zarade?
09:50 09.11.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Poslodavac je u obavezi da Vam isplati minimalnu zaradu, pa ako ste u toku meseca imali odsustvo, koje se računa kao prosek u prethodnih 12 meseci i obračunati iznos za isplatu je niži od minimalne zarade za taj mesec, tada se u isplatnom listiću dodaje iznos do visine minimalne zarade. U slučaju Vašeg poslodavca taj iznos je nazvan "dodatak do minimalne zarade".
Marina 12:22 20.08.2023
Postovani, na M obrascu pise 40 h nedeljno, znaci puno radno vreme. MOJA PLATA JE BILA 25000,NIJE MINIMWLAC, VADE SE NA UCINAK I DA MI JE ZBOG TOGA MINIMALAC PREPOLOVLHEN, U PITANJU JE OSIGURAVAJUCA KUCA "TRIGLAV" ? DA LI JE TO ZAKONITO, I GDE POTRAZITI PRAVDU? HVALA VAM UNAPRED NA ODGOVORU...
12:34 23.08.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Minimalna zarada se isplaćuje za standardni učinak i standardno radno vreme, što znači da ako nema standardnog učinka tada zarada može biti ispod minimalne zarade. Ovo mora biti predviđeno pravnim aktima poslodavca a pošto je velika firma u pitanju verujem da to imaju u svojim pravilnicima. Možete se obratiti inspekciji rada koja će proveriti zakonitost Vaše zarade.
Nela 00:25 17.08.2023
Interesuje me, ako radnik prima minimalac, da li sme da mu se skida iznos za korišćenje godišnjeg odmora ? Tj.da li sme primiti platu dok je na godišnjem ispod minimalna?
13:34 23.08.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Minimalna zarada je minimalni iznos koji radnik prima i ovo pravilo važi i za odsustvo zbog godišnjeg odmora i za odsustvo zbog bolovanja. Tako da ne sme da primi platu ispod minimalne zarade ako je na godišnjem odmoru.
Vaske 02:43 16.07.2023
Postovani molim Vas recite mi radim u firmi u stalnom radnom odnosu i ostvario sam 84h u mesecu a ostalo vreme sam proveo na bolovanju i za taj mesec dam primio samo 32.800 din a imam ugovor na fiksnu platu od 45.000 din. Kako je moguce da primim toliko malo kada sam pola meseca normalno radio a pola meseca sam bio na bolovanju.
14:20 23.08.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Bolovanje se isplaćuje kao 65% proseka u prethodnih 12 meseci, a u taj prosek ulaze samo sati rada, ne ulaze sati odsustva. Zato ste primili toliko.
Rosa 15:57 05.07.2023
Molim Vas za odgovor. Ako je radniku osnovna zarada na minimalcu (ne računam regres, noćni rad, prekovremeno) može li se novčano kazniti?
13:47 06.07.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može se novčano kazniti, jer se minimalna zarada isplaćuje za standardan učinak i standardno radno vreme, znači definisana je za rad. Radnik može biti kažnjen novčano, iz nekog razloga, ali za kažnjavanje mora biti ispoštovana procedura.
Manja 12:36 29.03.2023
Molim Vas za odgovor. Ukoliko je zaposlenom osnovna zarada (29.900,00 rsd) manja od minimalne zarade koja u januaru 2023. godine iznosi 42.320,00 rsd ali uz to zaposleni prima: za minuli rad 4.000,00 rsd, regres u iznosu od 40.000,00 rsd (jednom u toku godine) i topli obrok (u mesečnom iznosu 20.000,00 rsd) da li to znači da se tom zaposlenom nezakonito isplaćuje mesečni iznos zarade u iznosu od 56.333,00 rsd, imajući u vidu da je minimalna zarada 42.320,00 a osnovna zarada 29.900,00. Srdačan pozdrav Manja
12:55 29.03.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Minimalna zarada se isplaćuje za standardni učinak i standardno radno vreme. Ako ste radili kraće od punog radnog vremena onda zarada može biti manja od minimalne zarade. Proverite prvo u obračunoskoj službi zašto ste primili manje. Možda ste imali neku obustavu ili tako nešto.
milos 17:58 27.02.2023
Na bolovanju sam preko 60 dana,prvi mesec mi je platio poslodavac 100%,a drugi mesec mi placa RFZO.Interesuje me da li mi RFZO placa 65%,tacnije u mom slucaju na platu oko 40 000 rsd RFZO mi placa nekih 25000 - 26000 rsd,ili je zakonom drugacije regulisano i ne mogu mi ispaltiti iznos manji od minimalca ,koji je u mom slucaju nesto vise od 40 000 rsd?
19:35 27.02.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
RFZO isplaćuje po istim pravilima kao i poslodavac. Moguće je da je tih 25-26.000 drugi deo bolovanja u mesecu, jer je poslodavac isplatio prvi deo bolovanja. Dokumentaciju za RFZO podnosi firma u kojoj ste zaposleni, ako smatrate da nije nešto u redu, obratite se svojoj službi za obračun zarada.