Ko treba da uđe u sistem PDV?
Biti u sistemu PDV znači da na svaku svoju prodaju, preko fakture ili fiskalne kase, obračunavamo i iskazujemo PDV, koji sumarno iskazujemo na poreskoj prijavi i kada odbijemo prethodni porez, koji je zaračunat od strane dobavljača, plaćamo razliku ili smo u poreskom kreditu. Poreski kredit znači da taj „višak“ obračunatog poreza prenosimo u naredni period i za taj iznos umanjujemo obračunatu obavezu i manje plaćamo obračunati PDV. Ovo bi bilo ukratko, PDV je kompleksna i složena oblast a ovde ćemo obraditi samo jedan mali deo.
U sistem PDV se ulazi po sili Zakona, kada godišnji promet pređe iznos od 8.000.000,00 dinara. S tim da period koji se posmatra ne obuhvata kalendarsku godinu, već se gleda period od datuma osnivanja pa promet u narednih 12 meseci. U praksi gledano uzećemo promet u prethodnih 12 meseci, gledajući od datuma osnivanja firme i kada promet pređe osam miliona, makar i za jedan dinar, firma je u obavezi da podnese poresku prijavu za ulazak u sistem PDV.
Kada kažem „firma“ pri tome mislim i na preduzeća i na preduzetnike.
Odredite ciljnu grupu svojih kupaca
Firme, kojima je ciljna grupa pravna lica i preduzetnici, odnosno kada prodaje sopstvene proizvode ili robu za dalju prodaju treba da uđe u sistem PDV bez obzira na to koliki godišnji promet ostvaruje. Razlog je vrlo jednostavan: ako nije u PDV tada nema pravo da porez koji je iskazan na fakturama dobavljača za materijal ili robu, odbije kao prethodni porez već ga uračunava u svoju nabavnu cenu i kada doda svoju zaradu tada je, realno gledano, skuplji od svoje konkurencije jer je PDV već uračunat u cenu a nije iskazan na fakturi, tako da kupac nema pravo na odbitak prethodnog poreza.
Ko je izvoznik svakako treba da uđe u sistem PDV, jer je izvoz oslobođen PDV sa pravom na odbitak prethodnog poreza, tako da prethodni porez ostaje kao poreski kredit i može se tražiti povraćaj PDV koji je plaćen dobavljačima. Rok za povraćaj više plaćenog PDV je 45 dana, a za pretežne izvoznike taj rok je 15 dana.
Ukoliko firma radi uglavnom sa fizičkim licima ili se bavi uslugama, tada nema potrebe da ulazi u sistem PDV sve dok ne dosegne Zakonom propisani limit. Fizička lica gledaju krajnju cenu koju treba da plate i njima je svejedno da li ta cena sadrži PDV ili ne. S druge strane, firme koje se bave uslugama imaju veoma mali prethodni porez, sadržan samo u troškovima i na skoro celokupni iznos svoje usluge treba da obračunaju i plate PDV.
Postoje neke firme koje neće da rade sa firmama koje nisu u PDV, makar to bile i usluge. Ja sam jednom imala tu situaciju, ali bez obzira na dobro plaćen posao nisam pristala na taj uslov. Posao je bio jednokratan a ja bih najmanje dve godine morala da budem u sistemu PDV, stoga sam zaključila da mi takav poslovni potez ne bi bio pametan.
Kada paušalac ulazi u sistem PDV?
Najčešće su oni koji se bave uslugama paušalno oporezovani, mada to nije pravilo, ali smatraju da im je tako najlakše. Preduzetnici koji paušalno plaćaju porez imaju limit od 6.000.000,00 dinara kao gornju granicu do koje mogu porez i doprinose da plaćaju paušalno. Ovaj limit se gleda za svaku kalendarsku godinu, gledano od 01.01. do 31.12.
Međutim, pošto se periodi preklapaju lako može da se dogodi da paušalac uđe u sistem PDV po sili zakona, čime po automatizmu prestaje da bude paušalno oporezovan i počinje da vodi poslovne knjige i predaje završne račune. Kako može da se dogodi ta situacija?
Pretpostavimo da je paušalac osnovan u martu i do kraja godine ostvari promet od 5.800.000,00 dinara. Sledeće godine, do februara meseca fakturiše još 2.250.000,00 dinara i ukupan promet za godinu dana poslovanja iznosi 8.050.000,00 čime je stečen uslov za ulazak u PDV.
Naravno, ovakva situacija nije loša, ona pokazuje da preduzetnik dobro posluje, jedino što više ne može sam da vodi svoje poslovne knjige već mora da angažuje knjigovođu zbog obračuna PDV, predavanja poreskih prijava i izrade završnog računa.
U ovaj promet ne uračunava se prihod od prodaje objekata i opreme za vršenje delatnost. Stoga, vodite računa o svom prometu jer ako vas Poreska uprava po sili Zakona ubaci u sistem PDV platićete kaznu jer niste ispunili svoju zakonsku obavezu.
Novoosnovana fima u sistemu PDV
Firma može da uđe u sistem PDV prilikom samog osnivanja, dovoljno je podneti zahtev i već od sutradan se smatra obveznikom PDV. Pri tome ima pravo na odbitak prethodnog poreza bez obzira na moguću situaciju da prvi mesec ili prvih nekoliko meseci nema prodaju i samim tim nema obračunati PDV.
Ovo se smatra dobrovoljnim ulaskom u sistem PDV i poreski obveznik jednom mesečno podnosi poreske prijave i plaća PDV u trajanju od dve godine. Posle tog roka može da se opredeli da porez plaća tromesečno, ukoliko po prometu spada u male poreske obveznike, ali i ne mora.
Ulazak u sistem PDV firme koja radi neko vreme
Firma koja nije u sistemu PDV može u bilo kom trenutku da podnese zahtev za ulazak u PDV. Zahtev se podnosi elektronski, na portalu Poreske uprave i prilikom ovakvog prijavljivanja, ukoliko firma ima zalihe robe ili materijala, potrebno je dostaviti popisnu listu dobara, osim objekata i dobara koja služe kao osnovna sredstva. Pored popisne liste, potrebno je da poreski obveznik ima račune za ta dobra kao i da je te račune platio dobavljaču.
Takođe se dostavlja i potvrda banke o prometu u prethodnih 12 meseci.
Danom ulaska u PDV, a to je naredni dan u odnosu na dan kada je podneta poreska prijava, poreski obveznik ima pravo na odbitak PDV u svim fakturama koje su vezane za poslovanje, a prema opštim pravilima PDV.
Za PDV sadržan u zalihama firma ima pravo na odbitak PDV u momentu, odnosno u poreskom periodu u kome su te zalihe prodate. Znači, ne može se PDV u zalihama iskazati u prvoj poreskoj prijavi i biti eventualno u poreskom kreditu, već te zalihe treba odvojiti u knjigovodstvu i tek kada se prodaju može se uzeti odbitak prethodnog poreza za te zalihe.
Ovo pravilo važi samo za one poreske obveznike koji su se na vreme prijavili u sistem PDV, gledajući zakonsku obavezu da su se prijavili onog datuma kada su prešli limit od 8.000.000,00 dinara. Ukoliko je poreski obveznik podneo poresku prijavu za ulazak u sistem PDV sa zakašnjenjem ili po nalogu Poreske uprave, tada nema pravo na odbitak prethodnog poreza koji se sadržan u zalihama.
Poreski period – mali i veliki poreski obveznici
Zakon o Porezu na dodatu vrednost je PDV obveznike podelio na velike i male. Veliki poreski obveznici su one firme koje imaju godišnji promet veći od 50.000.000,00 dinara i veliki poreski obveznici su mesečni obveznici, što znači da svoje poreske prijave predaju jednom mesečno, tačnije do 15. u mesecu za prethodni mesec.
Firme koje imaju manji godišnji promet od 50.000.000,00 dinara su mali poreski obveznici i poreske prijave za PDV predaju tromesečno, odnosno kvartalno, što znači 15 dana po isteku tromesečja.
Novi poreski obveznici, bilo da su se sami prijavili za sistem PDV ili su ušli po sili Zakona, prve dve godine poreske prijave predaju na mesečnom nivou. Istekom perioda od dve godine mogu da podnesu zahtev za prelazak u kvartalne obveznike, ukoliko po prometu ne spadaju u velike poreske obveznike. Poreska uprava neće po automatizmu izvršiti ovu promenu poreskog perioda već svaki poreski obveznik mora sam da podnese zahtev.
Ovu informaciju sam prenosila mnogim klijentima, međutim retko ko se opredeljivao za ovu varijantu. Moj argument da je to dobro sastoji se u tome da se PDV naplaćuje od kupca i taj novac se može upotrebiti u poslovanju za plaćanje dospelih obaveza, ali njihov argument je bio da će biti problem da prikupe novac za tri meseca da bi platili PDV i da radije ostaju mesečni obveznici. U pravu sam i ja i oni, ali kao i uvek – ja dam savet a na svakome je da sam donese odluku hoće li da posluša savet ili ne.
Izlazak iz sistema PDV
Dešava se u praksi da firma dođe u probleme, da joj je poslovanje otežano i da nema nikakav promet. I u takvim situacijama u obavezi je da podnosi PDV prijave sa nulama. Ili – promenjena je ciljna grupa i više nema potrebe ostati u sistemu PDV.
Za takve firme je najbolje da izađu iz sistema PDV ukoliko se u doglednoj budućnosti stvari neće promeniti na bolje ili ako je promena kupaca, sa firmi na fizička lica, trajna orijentacija.
Da bi firma izašla iz sistema PDV potrebno je da podnese zahtev za izlazak iz sistema PDV na određeni dan, tako što će u samoj poreskoj prijavi čekirati polje predviđeno za to. Uz zahtev za izlazak potrebno je dostaviti popisnu listu zaliha za koje je iskorišćen prethodni porez. U toj popisnoj listi takođe treba iskazati nabavljenu opremu i objekte za koje je iskorišćeno pravo na odbitak PDV, podatak o drugim dobrima koja su nabavljena sa pravom na odbitak kao i o plaćenim avansima za koje je izvršen odbitak prethodnog poreza, prema avansnim računima od dobavljača.
Popisna lista treba da sadrži: vrstu i količinu dobara, jedinicu mere, cenu po jedinici mere, poresku stopu i ukupan iznos, kao i iznos PDV. Ovaj iznos, koji je iskazan na popisnoj listi predstavlja poresku obavezu koja treba da se plati i ovo je najčešće razlog zašto firme godinama predaju poreske prijave sa nulama.
Promena pravne forme iz preduzetnika u DOO i šta sa zalihama?
U praksi se dešava da preduzetnik odluči da promeni pravnu formu poslovanja i da se transformiše u preduzeće, najčešće u d.o.o – društvo sa ograničenom odgovornošću. Tom prilikom se PDV ne plaća na zalihe koje se unose u d.o.o a Ministarstvo finansija o tome kaže:
„Shodno sa navedenim zakonskim i podzakonskim odredbama, na prenos celokupne imovine obveznika PDV - preduzetničke radnje u postupku promene pravne forme u društvo s ograničenom odgovornošću u postupku promene pravne forme, PDV se ne obračunava i ne plaća, pod uslovom da je sticalac celokupne imovine poreski obveznik ili da je tim prenosom postao poreski obveznik, kao i pod uslovom da je produžio da obavlja istu delatnost koju je obavljao prenosilac celokupne imovine - preduzetnička radnja."
(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 413-00-01503/2008-04 od 3.4.2009. godine)
Takođe, ukoliko preduzetnička radnja ima poreski kredit, taj poreski kredit se prenosi na novoosnovano preduzeće:
(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 413-00-512/2007-04 od 20.3.2009. godine)
Preduzetnik u sistemu PDV koji privremeno odjavljuje radnju zbog odlaska u penziju
Ukoliko je preduzetnik u sistemu PDV stekao uslov za penziju i neće da nastavi da obavlja delatnost, tada važe prethodno navedena pravila izlaska iz sistema PDV: popisna lista i ostalo, kao i plaćanje PDV u zalihama koje su iskazane u popisnoj listi.
Međutim ako namerava da nastavi obavljanje delatnosti, tada nema obaveze brisanja iz registra PDV obveznika i plaćanja PDV na zalihe:
„Međutim, obveznik PDV - preduzetnik koji je, u skladu sa propisima kojima se uređuje penzijsko i invalidsko osiguranje, ostvario pravo na penziju, a koji nastavlja da obavlja delatnost kao preduzetnik (što znači da ne dolazi do brisanja preduzetničke radnje iz registra privrednih subjekata), nema obavezu da obračuna i plati PDV na zalihe dobara preduzetničke radnje u momentu sticanja prava na penziju."
(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 413-00-3560/2010-04 od 23.12.2010. godine)
24 KOMENTARA
Mirjana 10:30 10.09.2024
Dobar dan.U sistemub PDV-a sam vec 12 godina.Preduzetnik sam trgovinske radnje.Posto u poslednjih par godina poslujem jako lose htela bih vas pitati kako bih mogla izaci iz PDVa ? Da li bih morala da platim sav PDV na preostalu robu ili je jednostavnije da se preregistrujem u D.o.o ? Sta mi je laksa varijanta ako bih resila da zatvorim firmu? Hvala
10:36 10.09.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Lakše je zatvoriti preduzetničku delatnost nego preduzeće, a zatvaranjem morate platiti PDV na zalihe. Probajte da deo zaliha vratite dobavljačima, što je dozvoljeno Zakonom i da ostatak prodate po nabavim cenama, pa tek onda ugasite delatnost.
Novica NSpeed 12:50 05.09.2024
Poštovani, hvala na svim korisnim informacija do sad. Elem, preduzetnik nije u PDVu i trenutno posluje mahom sa fižičkim licima. Međutim, sledi poveća investicija u opremenja objekta i kupovinu osnovne opreme (PC i gaming oprema) koja bi se koristila za pružanje usluga. Moje razumevanje je da, ako bismo prešli u PDV, tada bismo tu opremu mogli platiti PDV manje. Pitanje je, moramo li pre opremanja preći u PDV i time ili možemo u nekom kasnijem momentu da pređemo u PDV, pa retroaktivno dobijemo PDV kredit u vrednosti PDV-a te plaćene opreme (pod uslovom da opremu i dalje imamo)? Šta je sa proizvodima koji su za prodaju, a koje smo nabavili kao van PR van PDV-a, pa potom predjemo u PDV i tek onda ih prodamo? Tada, ako sam dobro sam razumeo tekst, imamo PDV odbitak od nabavne cene u momentu prodaje? Hvala i pozdrav, Novica
09:21 10.09.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Najbolje bi bilo da uđete u sistem PDV pre nabavke opreme, mnogo je jednostavnije. S tim da, ako je oprema skuplja od 500.000 dinara tada morate u sistemu PDV ostati minimalno pet godina. Što se tiče lagera, dobro ste razumeli.
GORDANA 15:21 13.08.2024
Postovanje. Grupa je odlicna, Vas sam clan i treba mi pomoc. Pitanje glasi- Da li se moze prolongirati ulazak u PDV ako se izvrsi storniranje izdatih fiskalnih racuna i otkazivanjem u E-fakturama kao pogresno izdatih, koje će naravno biti fakturisane u narednom mesecu jer promet nemamo u periodu od septembra do jula. Hvala unapred. Srdacan pozdrav!
16:29 13.08.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Takav postupak će samo da izazove sumnju kod Poreskih organa, jer sve to što nameravate da radite se vidi u sistemu i može da Vam dovede kontrolu. Ja to ne bih radila. Trebalo je voditi računa o prometu i gledati kada se dostiže limit za PDV.
Ivan Vujisić 11:35 13.08.2024
Da li registrovana Stambena Zejednica treba da uđe u sistem PDV-a ako su joj godišnji prihodi preko 8.000.000 rsd? (Prihodi su od izdavanja prostorija i naplate troškova tekućeg održavanja od stanara od kojih se plaćaju angažovane firme za održavanje naselja)
11:42 13.08.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Samo prihod od izdavanja prostorija predstavlja promet usluga i ako je ovaj promet preko 8 miliona dinara, tada je Stambena zajednica u obavezi da se prijavi za sistem PDV. Uplate stanara nisu uplate za budući promet i ove uplate ne ulaze u prihod koji je oporeziv PDV-om.
Aleksandar 19:54 12.08.2024
Postovanje, moja zanatska radnja je ostvarila veliki prihod (kumulativno 365 dana preko 8 miliona dinara). Sav prihod 100% je po osnovu prodaje usluga inostranim firmama. Da li sam obavezan da se prijavim za PDV? Hvala i pozdrav, Aleksandar
10:40 13.08.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Niste u obavezi da se prijavite u sistem PDV, a ako Vas Poreska uprava pozove, zbog prometa, tada ćete dokumentovati da je promet prema inostranstvu.
Paušalac 11:42 05.08.2024
Poštovani, paušalac bi dobrovoljno da uđe u sistem PDV-a (nije pređen limit od 8 miliona), koji su neophodni koraci ukoliko bi se u toku godine odlučio, kako se poreska obaveštava o tome? Hvala na odg. Pozdrav
14:18 05.08.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Kada se odlučite da uđete u sistem PDV automatski gubite status paušalno oporezovanog obveznika, u obavezi ste da vodite knjigovodstvo i predajete završni račun, zato prvo pronađite knjigovođu i oni će Vam odraditi sve što je neophodno i za ulazak u PDV i za knjigovodstvo.
Vera 20:13 30.07.2024
Poštovani, Preduzetnik je ušao u pdv u januaru, primetili tek sad u julu. Obzirom da treba predati retroaktivno poreske prijave da li se pdv obračunava na ostvareni promet ili je promet bruto pa se računa osnovica i pdv?
11:48 31.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
PDV obračunavate na ostvareni promet, jer je to cena dobara koja su prodata. Ne zaboravite da obračunate kamatu za svaki mesec.
Drago 15:43 30.07.2024
Prilikom podnosenja prijave...pogresnu firmu smo.prijavili u sistem pdv... koja je novootvorena i nema nikakve osnovevda bude tamo.....kako najlakse da ispravimo gresku i da je izbrisemo iz sistema!
17:01 30.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Nikako. Firma je u obavezi da bude dve godine u sistemu PDV.
Branislav 09:57 15.07.2024
Poštovani, Nismo u sistemu PDV-a ali greškom smo izdavali račune kao da smo u sistemu PDV. Da li te račune možemo da storniramo i ponovo izdamo ili smo dužni da platimo PDV?
17:10 16.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Dužni ste da platite PDV na te račune i to podnošenjem poreske prijave i plaćanjem do 10. u mesecu, tačnije naredni mesec u odnosu na mesec kada su izdati pogrešni računi. Greška u izdatim računima ne znači da ste se opredelili da uđete u sistem PDV. Pisala sam o tome ovde: https://javolimknjigovodstvo.rs/blog/storniranje-pdv-u-pogresnom-racunu-koji-nismo-dali-kupcu/
Jelena 19:15 05.07.2024
Poštovani, Od pre nedelju dana sam ušla u pdv.Knjigovodja je to uredno prijavio poreskoj. Medjutim i pored promene u kasi, poreska kartica ne prikazuje pdv. Kome se treba obratiti?
21:16 05.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Poreskoj upravi i to što je moguće pre.
Atila 15:43 08.06.2024
Poštovani. 31.05.2024 izdao sam fiskalni račun sa kojim sam prekoračio limit od 8mil. 03.07. refundirao isti taj račun ,sa obrazloženjem da je sa greškom izdato. Pare koje su u međuvremenu uplaćene na račun ,vraćene su uplatiocu na račun. U ovom slučaju da li je potrbno da podnesem zahtev za ulazak u PDV, ili možemo smatrati da nisam prekoračio limit? Poslujem od 2005 nisam nikad bio ni blizu limita ,niti bi mogao da poslujem u sistemu PDV-a. U krajnjem slučaju da li treba da zatvorim radnju i da otvorim novu?
16:00 08.06.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Refundacijom računa ste smanjili promet i ne ulazite u sistem PDV, samo je potrebno voditi računa o isteku period od godinu dana unazad, gledajući datum osnivanja firme, da ne bi ste ušli u sistem PDV. Što se zatvaranje firme tiče i otvaranja nove, znate i sami kolika je administracija da to uradite, pa procenite sami.
Ratko 23:06 25.05.2024
Jedno kratko pitanje. Greskom u evidenciji promaklo mi je to da sam u jednom momentu, tokom 2021. godine imao vise od 8 miliona u periodu od 12 meseci. Faktura na veliki iznos, desilo se. Nakon toga sam do aprila ove godine bio ispod tog iznosa, kada sam opet probio. Sad sam na vreme podneo evidencionu PDV prijavu, ali mi je stigao poziv za poresku kontrolu gde mi je zapisnikom utvrdjeno da sam trebao da se evidentiram u 2021. godini, obracunat pdv za sve mesece do danas kao pdv duzniku bez mogucnosti na koriscenje ulaznog pdv za taj period. Da li da prihvatim propust i platim sve ili da se zalim. Ima li smisla? Papiri su cisti, imao sam oko 9000000 u tom momentu kad su utvrdili. Jel moze bar odbitna stavka da se koristi?
10:22 26.05.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ništa ne možete da uradite, sve što su Vam rekli je u zakonskim okvirima i morate da platite, bez prava na odbitak ulaznog PDV.
dragica 14:02 24.05.2024
Da li mogu uci u PDV dobrovoljno u toku godine iako nisam ostvarila promet u zemlji samo u inostranstvu. Hvala unapred
14:03 24.05.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može i u sistemu PDV morate ostati najmanje dve godine.
Tina 14:04 14.05.2024
Poštovani, ušli smo u pdv početkom godine, po sili zakona, međutim od ulaska u pdv poslovanje nam je jako otežano, rashodi su nam se znatno povećali i bukvalno nas nema nigde sa zaradom. Da li postoji neki način (molba ili šta god) da se izađe iz pdv-a pre isteka obavezne dve godine, jer mi teško da ćemo uspeti da uopšte isteramo te dve godine sa ovim troškovima. U pitanju je trgovinska radnja hranom za kućne ljubimce. Unapred hvala na odgovoru!
16:44 14.05.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ne postoji mogućnost da ranije izađete iz sistema PDV, osim brisanjem iz registra - ako je preduzetnik u pitanju ili likvidacija - ako je doo u pitanju.
Tamara 22:46 24.04.2024
Postovani, Suprug ima firmu , pausalac je. Interesuje me kako da se izbegne samooporezivanje. Citala sam da ako firma predje 6.000.000 prihoda onda se gubi status pausalca i prelazi se na samooporezivanje. Da li ugasiti firmu pre prekoracenja od 6.000.000 dinara i otvoriti novu ? Da li moze da se prebaci sa pausalnog poreza na placanje poreza na licnu zaradu ili kako vec to ide ? Da li bi izbegli samooporezivanje ako se dobrovoljno prijavimo u sistem pdv-a ? Svaki savet i pomoc mi je dobrodosao. Unapred zahvalna.
09:02 25.04.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Paušalac, prelaskom na vođenje knjiga, prve godine je na samooporezivanju. Prijavljivanje na sistem PDV podrazumeva vođenje poslovnih knjiga i ponovo prve godine plaća doprinose na stvarno ostvaren prihod. Planiram da napravim tekst i snimak na tu temu. Možda da nastavi u formi preduzeća, ali tada je porez na dobit 15%, dok je za preduzetnike 10%. I ako već hoće da plaća manji porez onda ne treba dobrovoljno da se prijavljuje za sistem PDV, jer to znači da će dodatno plaćati i PDV.
BIljana 11:57 18.04.2024
Tekst je odlican vrlo sazet, jasan i poucan. Sta mislite da li ce drzava povecati limit od 8.000.000,00 jer malim preduzetnicima je komlikovano u pdv i finansijski jako tesko.
14:38 18.04.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ne verujem da će u skorije vreme povećavati limit, jer se državi isplati da ima što više poreskih obveznika koji plaćaju PDV.
Bojan 20:46 08.02.2024
Zdravo, Ukoliko novoosnovana firma nije u sistemu PDV-a, koje obaveze ima prema poreskoj upravi? Da li je potrebno da se šalje evidencija faktura ili nešto drugo? PItam iz razloga kako poreska uprava zna da li je prekoračen prag od 8 miliona dinara Hvala.
09:36 09.02.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Novoosnovana firma ima obavezu da podnosi poreske prijave i plaća porez, a za to je potrebno da ima knjigovodstvo. Što se tiče slanja faktura, ne šalju se, Poreska uprava ima podatke od poslovne banke koliki je priliv na tekući račun firme. Ne šalje se evidencija faktura, kako rekoh, podnosi se PDV prijava a za to treba da imate knjigovođu. Za više informacija možete mi se javiti putem kontakt forme na sajtu :)
Ivana 10:53 18.01.2024
Molim vas za pomoć,ušla sam u pdv po sili zakona negde u septembru 2022.sada sam platila neku kaznu milion dinara da mi nebi blokirali račun i evo dobijam za svaki mesec obračunatu kamatu od ulaska, mene zanima da li mora ta kamata da se plati možda može da se otpiše, da li da se obratim advokatu, pa nisam ja htela da gomilama te kamate, da sam znala ja bih se odmah prijavila, a i oni iz poreskog mogli su prošle godine poslati rešenje nego da mi kamatu šalju. Hvala unapred na odgovoru.
09:33 09.02.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Kamata mora da se plati, a Vi ste sami trebali da pratite promet po tekućem računu. Poreska uprava nije u obavezi da Vas obaveštava da treba da se prijavite, Poreska uprava piše kazne ako ste propustili svoju zakonsku obavezu. Na žalost, tako je.
Vladimir 23:56 03.11.2023
Poštovani, sve pohvale za članak. Imam preduzetničku radnju već 3 godine i prošle godine sam ostvario promet od skoro 6m. Do danas sam od 01.01. ostvario promet od oko 5.1m ali gledajući poslednjih 365 dana moj promet je na 7m. Tokom ovog meseca očekujem da pređem 8m posmatrajući period od poslednjih 365 dana, i 6m posmatrajući period od 01.01. Zamolio bih vas za savet šta mi je činiti. Jasno mi je da čim pređem 8m za poslednjih 365 dana da moram da podnesem poresku prijavu za ulazak u PDV, ali mi nije jasno šta je prethodno potrebno da uradim kako bih postao "knjigaš"? I takođe me zanima kako se obračunava prihod za ovu godinu obzirom da ću tek na kraju 11. meseca preći u PDV. Da li celokupni ovogodišnji promet ulazi u obračun prihoda i na njega plaćam 10% na kraju godine ili je to samo na iznos preko 8m? Hvala unapred. Vladimir
08:18 04.11.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Pravo pitanje, ali je odgovor kompleksan i ne može se postaviti kao odgovor u celosti. Dali ste mi ideju da napišem članak o tome i postavim na Blog. Hvala za ideju :)
Lana 15:52 13.08.2023
Postovanje, Odlican i koristan tekst. Hvala Vam na svim uputima i objasnjenju. Ako sam dobro razumela, ostvativanjem prometa od 8m. prelazim u sistem PDVa....ako je u pitanju jedan izlazni racun koji je 12.000.000,00 din prijavljujem se da sam u sistemu PDVa i sa narednim racunom sam u obavezi da iskazem pdv? ????
13:41 23.08.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ne sa narednim računom već sa narednim danom. Ukoliko u narednom periodu nemate ni ulaznih ni izlaznih faktura, tada predajete poresku prijavu sa nulom.
Vesna 15:57 19.07.2023
Poštovani, Molim vas da mi odgovorite. Mi smo preduzetnici i bavimo se proizvodnjom filmova. Sada smo potpisali ugovor sa Kulturnim centrom Vojvodina da nam pomogne da pocnemo i zavrsimo film. Oni hoće da uplate 10 miliona, ali onda idemo u PDV sistem. Oni uplacuju na trezor, poresku upravu, kao sto nam je i FCS uplatio za prethodni film( ali to nije ušlo u PDV). Zašto sada sa njihovim ugovorom, ulazimo u PDV? Kada je isto, oni sufinansiraju, pomažu da se film uradi! Hvala!
14:06 23.08.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Zakon ne posmatra izvor finansiranja, posmatra samo prihod. Mislim da ste i sa prethodnom uplatom trebali da uđete u sistem PDV.
Milica 08:44 08.06.2023
Firma se bavi uvozom( placali smo pdv prilikom svakog uvoza) i prodajom prehrambenih proizvoda, posle godinu dana usli smo u pdv sistem. Knjigovostvo mi je reklo da moram podici cene jer mi je marza na nekim proizvodima kako kaze skoro nula, imam osecaj da se moj knjigovodja ne razume najbolje, jer su mi marze bile oko 40 posto, postoji li neki zakonski okvir sta se desava sa zalihama robe na koji je placen pdv, dok nismo bili u sistemu pdv-a, kako kaze problem nije roba, tj. ja sam razumela, koja je uvezena sad dok smo u sistemu pdv, neko citava predhodna zaliha, koja nije mala, molim vas da mi objasnite, sta se desava sa tom zalihom, da li je moguce da nista necu zaraditi ako ne podignem cene?
08:53 08.06.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Pitanje je kako je knjigovođa došao do tog zaključka, a Vi tačno znate kolika Vam je zarada. Cena koju ste formirali predstavlja veleprodajnu cenu na koju se dodaje PDV i to je konačna cena koju kupac plaća. Možda i dalje držite stare prodajne cene, onda su one sa PDV i marža je automatski manja. Pitajte knjigovođu da li je na ovo mislio a ako ga ne budete razumeli javite se na mail i rado ću Vam pomoći da razrešite dilemu.
Radovan 10:35 09.05.2023
U 2022 godini kao paušalac napravio sam promet 13000000.00 din sa pet faktura od kojih su zadnje tri bile izvoz i sa četvrtom sam prekoračio limit od 8 miliona tako da je peta bila preko 4 miliona tada sam privremeno ugasio firmu. Šta bi mogao da očekujem od poreske kontrole. Pozdrav.
11:12 09.05.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Bili ste u obavezi da istog dana, kada ste prekoračili limit od 8 miliona, podnesete prijavu za ulazak u sistem PDV. Od poreske kontrole možete očekivati samo kaznu. Privremena odjava firme neće ništa ublažiti, naprotiv, izazvaće sumnju jer je više nego očigledno da ste privremeno odjavii firmu da bi ste izbegli dalje plaćanje poreza. Trebalo je pre svih poteza konsultovati svog knjigovođu.
Ivana 09:22 05.07.2022
Ovo je najbolje napisan tekst o PDVu koji sam procitala, sve je sazeto, a receno je zaista sve sto je najbitnije da se zna.
09:31 05.07.2022 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Hvala Ivana :)