Pozajmice za likvidnost su odavno uobičajen način funkcionisanja privrednika u situacijama kada treba da se isplate dospele obaveze, a na računu nema dovoljno novca.
U praksi se dešava da firme pozajme novac jedna drugoj, a takođe imamo i praksu da firme daju pozajmice svojim zaposlenim radnicima. Šta u tom slučaju, ako je firma u sistemu PDV? Takođe se postavlja pitanje da li član udruženja može da pozajmi novac udruženju?
Kako najbolje postupiti a ne doći u sukob sa zakonskim propisima?
Pozajmice osnivača sopstvenoj firmi
Uobičajena i najčešće viđena situacija je da vlasnik pozajmi novac firmi koju je osnovao ili svojoj preduzetničkoj radnji. Kada je u pitanju preduzeće tu imamo dva pravna subjekta: preduzeće, koje je pravno lice i osnivača koji je fizičko lice. Da bi fizičko lice pozajmilo novac pravnom licu potrebno je napraviti ugovor o zajmu (pozajmici). Banka najčešće traži ugovor na uvid kada se pozajmice vrše pravnom licu.
Preduzetnici takođe pozajmljuju novac svojoj preduzetničkoj radnji i banke su dugo tražile ugovor o pozajmici sve dok se nije oglasila Narodna banka i ovu vrstu pravnog posla proglasila da kažem besmislenom, što ona i jeste. Naime, preduzetnik je fizičko lice koje obavlja delatnost i preduzetnička radnja nije pravno lice, samim tim nije ni odvojena od fizičkog lica koje ju je osnovalo. Ugovor o pozajmici preduzetnika je besmislen, jer fizičko lice pozajmljuje samo sebi!
Naravno, nije zabranjeno da preduzetnik uplati novac na svoj račun, a da to nije uplata pazara, ali ovo nije pozajmica već povećanje ostalog kapitala preduzetnika.
Pozajmice predstavljaju vrstu kredita, ali mogu se knjižiti na nekoliko načina, naročito ako nameravate da uzmete kredit od banke. Tada je veoma važno gde su pozajmice proknjižene, jer će banka, na osnovu kreditne zaduženosti, dati bolje ili lošije uslove kredita.
Kako proknjižiti pozajmice?
Kada su preduzeća u pitanju knjigovođe najčešće ovu poslovnu promenu proknjiže na konto 422 – kratkoročni krediti, jer se smatra da će pozajmica biti vraćena u roku koji je kraći od godinu dana. I ovo knjiženje je najgora varijanta po bilans ukoliko preduzeće namerava da uzme kredit od banke. Kao što znamo banke uvek traže zaključni list ili kako to oni zovu „bruto bilans“ i kada vide knjiženje na grupi 42 – kratkoročni krediti odmah to svrstavaju u već uzete kredite i preduzeće ima lošiji kreditni rejting.
Bolja varijanta od toga je knjiženje na kontu 469 – ostale obaveze, mada i ovde imamo uvećanje obaveza što ponovo utiče na kreditni rejting.
Knjiženje u okviru konta kapitala
Najbolja varijanta je knjižiti pozajmicu u okviru klase 3 – kapital, na konto 323 – Dodatne uplate kojima se povećava kapital ili na konto 309 – Ostali kapital.
Znamo da osnivački kapital ne može da se podigne, ali ako se uplati novac kao dodatna uplata od strane člana d.o.o. tada se dodatna uplata može povratiti uz ispunjenje sledećih uslova:
- dodatne uplate mogu se vratiti osnivačima samo ako nisu iskorišćene za pokriće gubitaka društva i obaveza iz poslovanja su izmirene (dobavljači, krediti, porezi);
- dodatne uplate se ne mogu vratiti osnivaču ako je prethodno proknjižena obaveza neuplaćenog upisanog kapitala, pre nego što se izvrši uplata. Ovo je bilo aktuelno dok je bila potrebna značajna suma da bi se osnovalo preduzeće. Sada je osnivački ulog minimalan, ali u Zakonu o privrednim društvima se ovo nije menjalo.
- u slučaju stečaja, potraživanje osnivača po osnovu dodatnih uplata može se isplatiti tek kada se namire stečajni poverioci, sa pripadajućim kamatama.
Ovakve uplate nisu oporezive, tačnije ne predstavljaju prihod i ne iskazuju se u Poreskom bilansu.
Pozajmice osnivača nerezidenta
Ukoliko je osnivač firme stranac, odnosno nerezident, pozajmice su dozvoljene. Pored standardne forme ugovora, nerezident može uplatiti pozajmicu u dinarima i u devizama. Kada se pozajmica uplaćuje u devizama tada je potrebno ispoštovati sve procedure vezane za devizna plaćanja, da bi novac bio na deviznom računu preduzeća.
Ukoliko je osnivač rezident Republike Srbije, bez obzira na to da li živi u inostranstvu, tada je pozajmicu moguće uplatiti isključivo u dinarima.
Konvertovanje pozajmica u prihod
U praksi sam često viđala situaciju da firma, koja ima veliki iznos pozajmica osnivača, loše posluje. Tačnije često je rezultat poslovanja gubitak. U takvim situacijama je sasvim logično da osnivač zaključi da može da se odrekne dela pozajmica koje su uplaćene i da se proknjiži prihod na kontu 677 – Ostali nepomenuti prihodi. Ovo se najčešće radi da bi se eventualno uzeo kredit od banke, jer banka kredite ne daje firmama koje u bilansu imaju iskazan gubitak. Međutim, ovo „pokrivanje gubitka“ je transparentno, jer su najčešće poslovni rashodi veći od poslovnih prihoda i rezultat u podbilansu je poslovni gubitak, bez obzira na to što je u konačnom rezultatu firma iskazala dobit.
Prema Međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja i Mišljenju Ministarstva finansija iz 2021. godine: "Prihodi su povećanja ekonomskih koristi tokom obračunskog perioda u obliku priliva ili povećanja imovine ili smanjenja obaveza, koja imaju za rezultat porast kapitala koji ne predstavlja porast po osnovu doprinosa vlasnika kapitala." Što znači da pozajmica, kao doprinos vlasnika kapitala, ne može da bude prihod ni po jednoj računovodstvenoj logici.
Meni lično je ovakvo poslovanje nedvosmisleni pokazatelj da firma veliki deo poslovanja obavlja „na crno“, odnosno da se veliki deo prodaje a da se pri tome ne kuca pazar ili ne radi faktura, dok se svi troškovi poslovanja prikazuju kroz knjigovodstvo. Naravno, manjak zaliha je uvek prisutan, ali ni jedan knjigovođa ne ide u popis zaliha da bi znao da li dostavljen popis na kraju godine odražava realno stanje zaliha ili ne. Nama je popisna lista dovoljna da bi smo obračunali vrednost zaliha.
Stoga, budite umereni kada su pozajmice sopstvenoj firmi u pitanju. Za sada ovo niko nije dovodio u pitanje, kada su poreske kontrole, ali situacija je i više nego očigledna. Samo je pitanje dana kada će se neko setiti, mislim na poreske kontrole, da pita: A odakle ti novac za pozajmice?
Ovakav prihod ne smatra se poklonom i ne oporezuje se porezom na poklon, jer ulazi u ukupnu osnovicu za porez na dobit. Ovo važi i za preduzeće i za preduzetnika.
Pozajmice između firmi
U praksi se relativno često dešava da firme pozajmljuju novac jedna drugoj. Kada kažem „firma“ time objedinjujem i preduzeće i preduzetnika.
Ukoliko ovo nije česta pojava, odnosno ako firma, koja je u sistemu PDV, jednokratno uplati drugoj firmi novac na ime pozajmice nije u obavezi da obračunava srazmerni odbitak prethodnog poreza. Međutim, ako je ovo učestala praksa, ako ovo često radi, tada se smatra da firma vrši promet novca, koji je oslobođen PDV bez prava na odbirak prethodnog poreza i u obavezi je da izvrši obračun srazmernog poreskog odbitka, prema opštim pravilima.
Ovu situaciju često srećemo kod povezanih pravnih lica, mada nije retkost da firme, koje su samo dobri poslovni partneri i nisu povezana pravna lica, pozajmljuju novac jedna drugoj zbog trenutne nelikvidnosti.
Šta ako firma kojoj smo pozajmili novac ne može da vrati zajam?
Dešava se i ova situacija: pozajmili smo novac firmi sa kojom sarađujemo dugi niz godina, ali je napravila loš poslovni potez i pozajmicu ne može da vrati.
Ili: naša firma je bila jemac po kreditu koji ta druga firma nije vratila i sada otplaćujemo tuđ kredit. I to može da se dogodi.
Ukoliko je ta druga firma otišla u stečaj i izvesno je da ne možemo da naplatimo datu pozajmicu, tada možemo da otpišemo to potraživanje. Da bi ovakvo potraživanje bilo priznato u poreskom bilansu, potrebno je ispuniti opšte uslove:
1) da se nesumnjivo dokaže da su ta potraživanja prethodno bila uključena u prihode obveznika;
2) da je to potraživanje u knjigama poreskog obveznika otpisano kao nenaplativo;
3) da poreski obveznik pruži dokaze da su ta potraživanja utužena, odnosno da je pokrenut izvršni postupak radi naplate potraživanja, ili da su potraživanja prijavljena u likvidacionom ili stečajnom postupku nad dužnikom.
Obzirom da data pozajmica nikako ne može da bude prihod, možemo zaključiti da otpis nenaplaćenih pozajmica možemo da otpišemo prenosom potraživanja na rahod, ali takav rashod nije priznat u poreskom bilansu.
Kada je u pitanju zastarelost ovakvog potraživanja tada treba znati da se trogodišnji rok zastarevanja, prema Zakonu o obligacionim odnosima, primenjuje samo na promet roba i usluga. Pozajmice ne predstavljaju promet roba i usluga i stoga je rok zastarelosti deset godina.
Pozajmice članova udruženja
Udruženja retko dolaze u situaciju da primaju pozajmice od svojih članova. Ukoliko udruženje priprema neku akciju, za koju je podnet zahtev za subvencije, može da započne sa realizacijom akcije ili projekta pre dobijanja subvencija, tako što će uplatiti pozajmicu na tekući račun udruženja i kasnije, kada subvencija bude odobrena, izvrši povraćaj pozajmice.
Ukoliko udruženje, zbog ovakve situacije, uplati članarinu, da bi imalo novca na tekučem računu, tada ovakva uplata predstavlja prihod od članarina i takva uplata ne može da se podigne, dok se pozjamica može i mora vratiti članu udruženja koji je uplatio zajam.
Davanje pozajmice osnivaču ili zaposlenom radniku
Firma može da odobri zajam osnivaču ili svom zaposlenom radniku, pri čemu mislim na to da zaposleni radnik nije osnivač firme već je jednostavno zaposleni. Ako je osnivač zaposlen u firmi koju je osnovao, on je na prvom mestu osnivač pa tek onda zaposleni.
Davanje pozajmice osnivaču
Ako firma da zajam osnivaču, pored pisanog ugovora o zajmu potrebno je da se taj zajam i vraća onako kako je navedeno u ugovoru. Ukoliko se zajam ne vraća, tada to ima karakter podizanja dividende i podlaže obračunu i plaćanju poreza na dividende.
Takođe, ukoliko je firma odobrila zajam svom osnivaču potrebno je ispoštovati očuvanu vrednost osnovnog kapitala. Iz ovoga proizilazi da firma koja ima gubitak ne sme da odobrava zajam osnivaču, jer gubitak predstavlja smanjenje kapitala.
Ukoliko davanjem pozajmice osnivaču firma dođe u novčane probleme i nije u mogućnosti da plaća dospele obaveze poveriocima, tada poverioci imaju pravo da zahtevaju povraćaj isplaćenog od osnivača ili člana preduzeća koji je primio isplatu. Za povraćaj pozajmice u ovakvim uslovima član privrednog društva odgovara ličnom imovinom neograničeno.
Davanje pozajmice zaposlenom radniku
Dobrostojeće firme mogu da odluče da pozajme novac svom zaposlenom radniku. Najčešće su takve pozajmice beskamatne i veoma je važno da zaposleni ovaj zajam uredno vraća, prema ratama koje su naznačene u ugovoru o zajmu, jer u protivnom takvo davanje se smatra zaradom i podleže svim pravilima oporezivanja zarada zaposlenih.
Međutim, ako se zajam odobri bez kamate ili sa kamatom koja je niža od uobičajene kamate na bankarskom tržištu, tada se ovakvo davanje smatra činjenjem ili pružanjem pogodnosti zaposlenom, u skladu sa članom 14. Zakona o porezu na dohodak građana.
Kada je u pitanju činjenje ili davanje pogodnosti tada razlika između iznosa koji je zaposleni dužan da vrati i iznosa koji bi bio dužan da vrati, da je tu pozajmicu realizovao pod tržišnim uslovima, predstavlja iznos koji spada u pogodnost. Ovaj iznos ulazi u obračun zarade, tako što je potrebno preračunati ga na bruto i dodati ostalim elementima zarade koji čine bruto zaradu. I tada obračunati porez i doprinose na ukupnu bruto zaradu.
Šta ako zaposleni ne vrati pozajmicu?
Ukoliko zaposleni ne vrati pozajmicu ili mu firma oprosti dug, deo koji nije vraćen predstavlja zaradu zaposlenog koju treba preračunati na bruto iznos i dalje primeniti sva pravila za obračun zarada. Naravno, ne treba da pogađamo da ova situacija može da se dogodi jedino ako je firma dala pozajmicu svom radniku koji je ujedno i osnivač. Stoga je najbolje da osnivač podigne dividendu, uz plaćanje poreza na dividende i zatim da sa svog privatnog tekućeg računa izvrši povraćaj pozajmice firmi, jer poreska kontrola sasvim sigurno neće uzeti ovakvu varijantu u obzir, već će zaračunati obaveze na zaradu.
Znači, pozajmice su dozvoljen pravni posao, ali prilikom davanja pozajmice treba uzeti u obzir sva zakonska pravila da ne bi posle bilo „skuplja dara nego mera“.
Izvor: Paragraf Lex
26 KOMENTARA
dimić milka 18:17 17.11.2024
treba da likvidiram doo firmu, medjutim imamo pozajmice za likvidnost koje nemožemo vratiti kako to rešiti. Hvala
08:46 18.11.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Preknjižite pozajmice na obaveze, kao što sam pisala u tekstu, a vratiti ih ne možete jer nema odakle.
Mira 00:00 22.10.2024
Poštovani, Molim Vas odgovorite mi koji je najbolji način da osnivač doo koji je dao pozajmici društvu postupi sda kada je pokrenut postupak likvidacije, a društvo nema para da vrati datu pozajmicu. S poštovanjem, Mira
09:34 22.10.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ne može ništa da uradi, jer novca za vraćanje pozajmice nema.
Milenko 17:25 07.10.2024
Da li privredno društvo registrovano u R Srbiji, čiji je osnivač strano fizičko ili pravno lice može dati pozajmicu osnivaču, ako može pod kojim uslovima, ako ne može, zašto. Hvala.
19:07 07.10.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može dati pozajmicu, uz ugovor kojim se definišu uslovi i rokovi, ali bih rekla da iza Vašeg pitanja stoji kompleksan problem, zato je bolje da se obratite advokatu radi preciznog odgovora na svoje pitanje.
Degolka 21:14 03.10.2024
Poštovana, imamo situaciju da je firma isplatila pozajmicu osnivaču sa rokom vraćanja od 3 godine. Namera osnivača je da mu se isplaćena pozajmica u prethodnoj godini tretira kao bonus za prethodnu godinu. Da li je ispravno obračunati porez i doprinose kao na zaradu, s tim da se kao osnovica za doprinose uzimaju 5 prosečnih zarada, a da se na razliku plati porez na dohodak građana . Da li to preknjižiti na 592 jer je iznos ispod materijalnosti utvrdjene računvodstvenim politikama ? Osnivač ne želi da se uzeta pozajmica tretira kao dividenda zbog nerasčišćenih odnosa sa bivšim suvlasnikom.
21:26 03.10.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ispravno je i treba da uradite poresku prijavu sa datumom isplate pozajmice u prethodnoj godini, uz obračun kamate. Prethodno neka Vam dostavi izjavu o promeni namene uzetih sredstava, upravo zbog neraščišćenih odnosa, a i zbog kontrole. Što se knjiženja tiče, ne knjižite na trošak već smanjujete konto 340, obzirom da se radi o situaciji iz prošle godine. Da je prošle godine isplaćen bonus, tada bi ste imali trošak za prošlu godinu i dobit bi bila manja. Sada smanjujete neraspoređenu dobit prethodne godine, bez obzira na prag materijalnosti. Inspektori se ne bi složili sa tim, sigurna sam.
Boško 12:00 15.09.2024
Ukoliko se radi o pozajmici vlasnika,fizičkog lica,da li je potrebno pravdati mogućnost da se radi o nefakturisanju ili ne polaganju pazara,a da ne bude poreska utaja ?
12:05 15.09.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ako su knjigovodstveni pokazatelji u redu onda nema poreske utaje.
Jelena 13:31 05.09.2024
Poštovani , Osnivac firme je strano lice, direktor firme domaće lice, da li direktor firme može da uplati pozajmicu preduzeću? Hvala
Nataša 11:33 26.08.2024
Postovani imamo sledeca situacija,proknjizena je pozajmica za likvidnost na konto 4290 od strane fizickog lica.Sada kada vracamo poyajmicu na koje konto bi trebalo da se proknjizi kada prodje kroz izvod_?
11:36 26.08.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Isti konto na koji ste knjižili zaduženje.
Jasmina 15:21 24.07.2024
Postovana, imam na kontu pozajmice osnivaca firmi iznos oko 300.000.00 ,ali nemam Ugovor,prilikom selidbe smo ga negde zagubili. Kako mogu da vratim taj novac sa racuna firme osnivacu?
16:24 24.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Dogovorite se sa bankom da izvodi budu dokaz o uplati pozajmice, jer uglavnom traže ugovor da bi isplatili novac.
Srđan 20:21 07.07.2024
Poštovani, da li strana firma (iz V. Britanije) može da uplati pozajmicu našoj firmi u Srbiji ? Da li ima nekih preduslova za to, osim naravno Ugovora o pozajmici (na srpskom i eng.jeziku) Hvala unapred
12:17 08.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Potrebno je prethodno obavestiti Narodnu banku o tom deviznom poslu. Najbolje je da se njima obratite za detalje.
Srdjan 15:34 13.06.2024
Postovani Da li je dozvoljeno davati pozajmice za likvidnost izmedju pravnih lica , da li smo duzni platiti neke obaveze drzavi na pozajmicu ?
15:38 13.06.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Davanje pozajmica kao sporadično dešavanje je dozvoljeno, jer u suprotnom bi se moglo smatrati da se firma bavi pozajmljivanjem novca kao svojom delatnošću, čime mogu da se bave samo banke. A da li se plaća obaveza državi zavisi od toga koliko puta je data pozajmica i da li je u pitanju povezano lice.
MID 09:28 15.04.2024
Postovani, ukoliko fizicko lice - osnivac uplati dugorocnu pozajmicu pravnom licu sa kamatom da li ta kamata nakon vracanja pozajmice i obracunate kamate osnivacu ulazi u godisnji porez na dohodak gradjana, naravno ukoliko je fizicko lice vec u obavezi da ga obracunava. Hvala Vam unapred...
12:37 15.04.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Prihodi od kapitala, osim prihodi od izdavanja u zakup, ne ulaze u osnovicu za godišnji porez. Kamata je prihod od kapitala i kamata ne ulazi u osnovicu za godišnji porez.
Racunovodja 10:13 23.03.2024
Postovana, prvi put se susrecem sa situacijom, nakon dugogodisnjeg rada u knjigovodstvenoj agenciji, (preuzeli smo vodjenje poslovnih knjiga od druge knjigovodstvene agencije za preduzetnicku radnju), da preduzetnik ne uplacuje redovno pazar (oko 6.000.000,00 neuplacenog pazara na godisnjem nivou) vec po savetu kolege knjigovodje se iznos neuplacenog pazara smatra uzimanjem iz preduzetnicke radnje za sopstvene potrebe preduzetnika i na kraju godine se celokupni iznos neuplacenog pazara prebaci na 309, pri cemu konto 309 nema potraznu stranu vec za celokupni iznos neuplacenog pazara 309 duguje i prilikom izrade PB ne oporezuje iznos sa 309. Svuda sam trazila i citala i nigde ne nalazim da je postupak rada kolege ispravan. Mnogo bi mi znacilo Vase misljenje. Unapred hvala na odgovoru. Srdacan pozdrav.
08:45 24.03.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Konto 309 je pasivan konto i ne može da ima dugovni saldo. Ne znam kako uspete da složite bilans stanja sa takvim knjiženjem. Uzimanje iz imovine se knjiži na 723. Dalje, pazar MORA da se uplaćuje na tekući račun, preduzetnik će platiti kaznu zbog toga. Ja za pazare zadužujem prelazni konto 2419 koji može da ima dugovni saldo i tu bih i ostavila neuplaćene pazare. Po mom mišljenju, postupak kolege nije ispravan, zato i niste nigde mogli da pronađete da je u pravu.
BubArta 09:22 19.03.2024
Poštovani, Da li se uplata kapitala preduzetnika (takozvana pozajmica) oporezuje? Hvala puno unapred
10:32 19.03.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ne oporezuje se ni po kojoj logici. Oporezuje se samo prihod, a pozajmica nije prihod.
Ružica 13:15 05.03.2024
Da li preduzetnik može da da pozajmicu advokatu koji je paušalac i pruća mu usluge po ugovoru o pružanju usluga i da li se ta isplata oporezuje. Zajam bi bio bez kamate na 18 meseci.
16:38 05.03.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ako je već pružanje usluge u kontinuitetu onda takva uplata može da bude avans. A pošto je ovo pravno pitanje, bolje je da pitate advokata, jer svakako se pravi ugovor o zajmu a ko je merodavniji za ugovore nego advokat :)
Miki 20:32 01.03.2024
Poštovani, fizičko lice želi da uplati pozajmicu preduzetniku, ali i želi procenat od dobiti, da li je to moguće i da li bi trebalo da bude deo ugovora o zajmu ili nekako zasebno? Unapred hvala.
11:09 04.03.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Nisam sigurna da je takav pravni posao dozvoljen. Pitajte nekog advokata, dobićete precizan odgovor, jer pitanje ipak nema veze sa porezima i knjigovodstvom.
Nena 02:21 29.02.2024
Poštovani, pre svega veliko hvala na detaljnim objašnjenjima. Imam pitanje da li fizičko lice koje nema veze sa preduzetnikom i nije zaposleni MOŽE uplatiti pozajmicu preduzetniku koja bi bila iskorišćena za nabavku robe? Ako može da li se tada pravi ugovor, kakva je procedura? Srdačan pozdrav.
08:46 29.02.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može, pri čemu u ugovoru o pozajmici ne mora da stoji namena trošenja sredstava. Procedura je standardna: ugovor o zajmu i uplata novca na račun.
doo 14:16 23.01.2024
Poštovani, Da li je istina da po novom zakonu ne mogu da prihodujem pozajmicu koju sam dao firmi kako bih pokrio gubitak?
19:12 23.01.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Prema Međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja i Mišljenju Ministarstva finansija iz 2021. godine: "Prihodi su povećanja ekonomskih koristi tokom obračunskog perioda u obliku priliva ili povećanja imovine ili smanjenja obaveza, koja imaju za rezultat porast kapitala koji ne predstavlja porast po osnovu doprinosa vlasnika kapitala." Što znači da pozajmica, kao doprinos vlasnika kapitala, ne može da bude prihod ni po jednoj računovodstvenoj logici.
peric 16:23 15.01.2024
Da li osnivac nerezident može dati zajam za likvidnost svom d.o.o. rezidentu Srbije i da li je propisan rok u kom se mora vratiti. Da li moze d.o.o. da avio karte i ostale troskove prebije sa delom pozajmice i kakav je poreski tretman u tom slucaju. Da li podleze obavestavanju NBS
16:25 15.01.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može pozajmica, troškovi ne mogu da se prebijaju sa pozajmicom. NBS se obaveštava samo ako se pozajmica ne vrati u roku od godinu dana.
Nena 11:39 26.12.2023
Poštovani, Kojim stavom knjižiti Ugovor o preuzimanju ispunjenja.Firma je platila dug fizičkog lica ,koje je dugovalo drugom fizičkom licu.
19:13 26.12.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ovo pitanje spada u domen Škole knjigovodstva, tako da Vam ne mogu dati odgovor na ovo pitanje.
RUZICA 22:24 10.12.2023
Kako proknjiziti kroz dnevnik blagajne ako vlasnik DOO podize gotovinu i placa gotovinske racune karticom. Koji konto koristim.
07:46 11.12.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Ako vlasnik podiže gotovinu karticom to se knjiži isto kao podizanje gotovine na šalteru banke i naravno moramo da imamo račune za pravdanje tog podizanja. Ukoliko nemamo sitne račune onda je to podizanje dividende i plaća se porez na dividendu. Plaćanje gotovinskih računa karticom se vide na izvodu i ja to knjižim direktno na dobavljača, s tim što imam poseban konto dobavljača za plaćanje karticom. Gotovinske račune knjižim direktno na troškove, bez korišćenja blagajne, jer nije ni bilo podizanja novca za tu namenu. Naravno, odobrim konto dobavljač/kartica.
Marko 22:38 30.11.2023
Poštovani, da li fizičko lice (preduzetnik) može pozajmiti novac osnivaču firme koje će taj novac pozajmiti firmi, a da pritom preduzetnik potrazuje povrat od firme ili da osnivac prebaci svoja potraživanja od firme preduzetniku pa npr ako preduzetnik ima dugovanja za robu toj firmi da se taj dug nulira?
08:25 02.12.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može, uz ugovor o asignaciji, cesiji ili preuzimanju duga. Međutim ne vidim razlog za toliko komplikovanje koje može da izazove sumnju kod poreskih organa. Zašto preduzetnik jednostavno ne plati svoj dug preduzeću? Jer i meni ova priča budi sumnju u nelegalne radnje, poreska inspekcija će sasvim sigurno posmatrati kao sumnjivu transakciju, a to Vam nikako nije potrebno.
Gordana 14:42 29.11.2023
Poštovanje, pre svega veliko hvala, da li fizičko lice koje nema veze sa privrednim drustvom, niti je osnivač , niti zaposleni MOŽE uplatiti pozajmicu privrednom društvu?
15:07 29.11.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može, nije problem. Svakako je osnivač, koji uplaćuje pozajmicu, fizičko lice a ugovor o zajmu se sklapa sa pravnim licem. Jedini problem može da bude osnov uplate pozajmice, bolje rečeno zašto fizičko lice uplaćuje pozajmicu, zato treba napraviti detaljan ugovor o zajmu sa rokovima vraćanja.
Vesna 06:43 08.11.2023
Poštovana,firma je pozajmila novac osnivaču rezidenti 5 miliona sa rokom vraćanja od 3 meseca,da li bolje da se knjizi na 42 ili 309,ako ne bude vratio u dogovorenom roku on plaća porez u iznosu od 20% ako sam dobro shvatila.Meni je ovo lično veliki iznos,i na prvi pogled izgleda ko pranje novca.Pozdrav
13:25 08.11.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Pročitajte tekst još jednom :) Pisala sam o svim varijantama i zašto nije dobro knjižiti na 42, kao i gde još može da se knjiži. Ne znam gde ste pronašli podatak da se plaća porez od 20%?
slavka 15:39 25.10.2023
Osnivač je pozajmio sredstva svojoj firmi - doo. Sada hoće da ide u likvidaciju - doo. Firma ne može da vrati pozajmicu, dali može osnivač-direktor- da oprosti firmi dug i kao takav oprihoduje pozajmicu kroz knjige, i dali se to tretira kao poklon na koji treba da se plati porez na poklon? Negde sam pročitala da se ne plaća porez na ovu vrstu poklona -oprosta duga svojoj firmi. Hvala.
16:56 25.10.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Pročitali ste u mom tekstu da se ne plača porez na poklon na ove prihode. Ali povedite računa, ako tim prihodom firma ostvari dobitak, na taj dobitak - ostatak likvidacione mase se plaća porez, kao fizičko lice.
Ivana Popovic 20:21 06.12.2022
Postovana, Saslusala sam Vas video vezan za pozajmice. Koliko sam shvatila pozajmica se moze nesmetano davati povezanom licu, bez obracuna poreza. Ukoliko je pozajmica beskamatna, da li je potrebno obracunati nenaplacenu kamatu i iskazati u Poreskom bilansu, kako bi se povecala oporeziva osnovica? Molim Vas za savet vezan za to, imam u praksi bas situaciju sa datom pozajmicom povezanom licu.
16:57 25.10.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Potrebno je obračunati kamatu i iskazati je u Poreskom bilansu.
Ivana Popovic 20:21 06.12.2022
Postovana, Saslusala sam Vas video vezan za pozajmice. Koliko sam shvatila pozajmica se moze nesmetano davati povezanom licu, bez obracuna poreza. Ukoliko je pozajmica beskamatna, da li je potrebno obracunati nenaplacenu kamatu i iskazati u Poreskom bilansu, kako bi se povecala oporeziva osnovica? Molim Vas za savet vezan za to, imam u praksi bas situaciju sa datom pozajmicom povezanom licu.
20:33 06.12.2022 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Pozajmice između povezanih lica nisu zabranjene ali je potrebno takvu transakciju iskazati u izveštaju o transfernim cenama, obračunati kamatu i iskazati podatke u Poreskom bilansu. Dobro razmišljate :)