Poreski obveznici koji iskažu više plaćeni PDV u poreskom periodu mogu da se opredele za povraćaj više plaćenog PDV-a. Rokovi za povraćaj poreza su propisani, ali u praksi se dešava da Poreska uprava ne ispoštuje zakonom propisan rok. Šta tačno kažu zakoni?

„Ako se obvezniku poreza na dodatu vrednost, u roku propisanom zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost, ne izvrši povraćaj tog poreza, kamata se obračunava od narednog dana od dana isteka tog roka.

Obvezniku koji je podneo zahtev za refakciju, odnosno za refundaciju poreza, kamata se obračunava po isteku roka od 30 dana od dana donošenja rešenja kojim mu je utvrđeno pravo na refakciju, odnosno za refundaciju.“

Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji, član 75. st. 10 i 11.

Rok za povraćaj više plaćenog PDV iznosi 45 dana, odnosno 15 dana za pretežne izvoznike.

"Ako je iznos prethodnog poreza veći od iznosa poreske obaveze, obveznik ima pravo na povraćaj razlike"

"Povraćaj iz stava 1. i 3. ovog člana vrši se najkasnije u roku od 45 dana, odnosno u roku od 15 dana za obveznike koji pretežno vrše promet dobara u inostranstvo, po isteku roka za predaju poreske prijave, odnosno od dana podnošenja zahteva iz stava 3. ovog člana".

Član 52. stav 1. i 4. Zakona o PDV

Iako zakonima nije propisano da poreski obveznik ne sme imati dugovanja na drugim poreskim računima, stav Poreske uprave je upravo takav da ne sme postojati dug po osnovu drugih poreza i doprinosa. Stoga je najbolje izvršiti uvid u poreske kartice i eventualno zatražiti preknjižavanje sa poreskog računa za PDV na druge poreske račune, na kojima postoji dug, a onda zatražiti povraćaj više plaćenog PDV u iznosu koji je preostao na poreskoj kartici.

Naravno, ova preknjižavanja je neophodno evidentirati u sopstvenom knjigovodstvu.

#pdv

#porez