Mnogo puta sam ponovila da je za preduzetnika najbolje da se opredeli za isplatu lične zarade, jer to na prvom mestu dovodi do mnogo manjih izdataka za plaćanje poreskih obaveza, a s druge strane preduzetnik ima kontrolu nad svojom platom, odnosno sam odabira osnovicu na koju će plaćati doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje i time bira koliku penziju želi da prima kada bude došlo vreme za penziju. Znači, može da plaća doprinose na najnižu propisanu osnovicu ali može da plaća i na veći iznos od toga.
Preduzetnik je, prema Zakonu o privrednim društvima, poslovno sposobno fizičko lice koje obavlja delatnost u cilju ostvarivanja prihoda i koje je kao takvo registrovano u skladu sa zakonom o registraciji.
Kako su razvrstani preduzetnici?
Oporezivanje preduzetnika definisano je Zakonom o porezu na dohodak građana, kroz porez na prihod od samostalne delatnosti i prema ovom Zakonu preduzetnike možemo podeliti, prema načinu plaćanja poreza, na:
- Preduzetnika koji porez na prihod plaća prema ostvarenoj dobiti
- Preduzetnika paušalca, koji koji porez na prihod plaća po rešenju poreske uprave na paušalno određenu osnovicu, u zavisnosti od vrste delatnosti
- Preduzetnik poljoprivrednik i
- Preduzetnik drugo lice – fizičko lice koje je obveznik poreza na dodatu vrednost, nezavisno od toga da li je ta delatnost registrovana.
Opredeljivanje za ličnu zaradu
Preduzetnik i preduzetnik poljoprivrednik mogu da se opredele za isplatu lične zarade.
Ukoliko se opredele za ovu poresku kategoriju tada je potrebno obavestiti Poresku upravu o tome da će se isplaćivati lična zarada. Novoosnovani preduzetnik ima mogućnost da se prilikom registracije opredeli za isplatu lične zarade i u toj situaciji nije potrebno dodatno obaveštavati Poresku upravu.
Paušalac i preduzetnik drugo lice ne mogu da se opredele za ovu kategoriju, već porez plaćaju prema rešenju Poreske uprave.
Šta je lična zarada?
Ličnom zaradom smatra se novčani iznos koji preduzetnik isplati i evidentira u poslovnim knjigama kao svoje mesečno lično primanje uvećano za pripadajuće obaveze iz zarade.
Za isplatu lične zarade ne može da se opredeli paušalac, niti preduzetnik drugo lice.
Paušalac ne vodi dvojno knjigovodstvo, ne utvrđuje svoju dobit na kraju godine, nema obavezu knjiženja troškova poslovanja i samim tim nema osnova za obračun i isplatu lične zarade.
Preduzetnik drugo lice nije definisan kao kategorija u Zakonu o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, pa po ovom osnovu nema plaćanja doprinosa za socijalno osiguranje.
Šta ako se preduzetnik ne opredeli za ličnu zaradu?
Ukoliko se preduzetnik ne opredeli za ličnu zaradu tada će i porez i doprinose plaćati na ostvarenu dobit. Ukoliko je dobit manja od godišnjeg iznosa najniže propisane osnovice, tada će doprinose po rešenju plaćati na trenutno važeću najnižu propisanu osnovicu, koja se utvrđuje jednom godišnje. Isto pravilo važi ukoliko ima veliku dobit, tada će doprinose platiti na iznos najviše godišnje osnovice za plaćanje doprinosa.
Porez na prihod od samostalne delatnost platiće na ostvarenu dobit koja je iskazana u poreskom bilansu. Ukoliko preduzetnik posluje sa gubitkom, neće plaćati porez ali će i dalje imati obavezu da plaća doprinose za obavezno socijalno osiguranje.
Lična zarada je poreska kategorija
Isplatu lične zarade definiše jedino Zakon o porezu na dohodak građana i iz ovoga se nedvosmisleno može zaključiti da je lična zarada zapravo poreska kategorija, a ne kategorija zarade zaposlenih, koja je definisana Zakonom o radu.
S druge strane, preduzetnik za sticanje prihoda ulaže rad, stoga je, po osnovu ulaganja rada, obveznik plaćanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, prema pravilima koje propisuje taj Zakon.
Visinu lične zarade preduzetnik određuje samostalno i u zavisnosti od toga da li želi da investira u svoju buduću penziju opredeliće se za veću ili manju ličnu zaradu. Preduzetnik može da se opredeli za isplatu lične zarade čak i u situaciji da je svoju preduzetničku delatnost osnovao iz radnog odnosa ili ako je penzioner.
Lična zarada nije uslovljena minimalnom zaradom
Da se vratimo na Zakon o radu koji definiše radne odnose – neko se zaposli kao radnik i samim tim na njega se primenjuju odredbe Zakona o radu, njegova zarada ne sme da bude niža od minimalne zarade.
Preduzetnik se ne zapošljava u svojoj radnji, agenciji i slično, jer da bi se neko zaposlio treba da sklopi ugovor o radu sa poslodavcem, a kako je preduzetnik fizičko lice proizilazi da je besmisleno i nemoguće da sklopi ugovor sam sa sobom. Isto kao i kod uplate pozajmica na tekući račun, o čemu sam već pisala.
Ovo nas ponovo vraća na to da je lična zarada poreska kategorija i nije definisana Zakonom o radu. To dalje znači da neto lična zarada preduzetnika može da bude ispod minimalne zarade, dok će se doprinosi platiti na najnižu propisanu osnovicu.
Doprinosi na teret radnika i na teret poslodavca
Još jedan dokaz u smislu obračuna lične zarade, kao poreske kategorije, je u tome da kod isplate lične zarade preduzetnika nemamo podelu doprinosa na teret radnika i na teret poslodavca, kao što je to slučaj kod obračuna doprinosa na zarade zaposlenih, već se od bruto lične zarade preduzetnika odbijaju doprinosi u punom procentu: 25% doprinosa za PIO, 10,3% doprinosa za zdravstvo i 0,75% doprinosa za nezaposlenost.
Dok sam imala agenciju za računovodstvo prešla sam na isplatu lične zarade čim je Zakonom bila dozvoljena ta mogućnost i na istu bruto zaradu, u odnosu na ostale zaposlene, moja neto plata je bila manja nego neto plata mojih zaposlenih.
Preduzetnik je u radnom odnosu u drugoj firmi
Ukoliko je preduzetnik u radnom odnosu u drugoj firmi ili ako je penzioner, tada plaća samo doprinos za PIO, jer se doprinos za zdravstvo i nezaposlenost plaćaju samo po jednom osnovu, dok se doprinos za PIO obračunava i plaća u svim situacijama kada je uložen neki rad.
Kao što rekoh, ličnu zaradu preduzetnik određuje sam, ona nije uslovljena minimalnom zaradom i može se odrediti u visini od jednog dinara ili se može odrediti u visini neoporezivog iznosa, što znači da se prilikom isplate lične zarade neće plaćati nikakav porez, jer je iskorišćena poreska olakšica. Doprinosi se u ovom slučaju plaćaju na najnižu propisanu osnovicu.
S druge strane, ako preduzetnik odredi svoju neto zaradu u visini neoporezivog iznosa imaće manji trošak zarade, što uzrokuje veću dobit, pa umesto 10% na razliku između neoporezivog iznosa i stvarno isplaćene neto zarade, platiće 10% poreza na prihod od samostalne delatnosti, a taj iznos je veći nego da je isplatio ličnu zaradu recimo u visini neoporezivog iznosa. U tabeli koja sledi dati su podaci za 2022. godinu i obračun zarade za jedan mesec.
|
Sa isplatom zarade |
Bez isplate zarade |
Bruto: najniža propisana osnovica |
30.880,00 |
30.880,00 |
Poreska olakšica |
19.300,00 |
0,00 |
Osnovica porez |
11.580,00 |
0,00 |
Porez 10% |
1.158,00 |
0,00 |
PIO 25% |
7.720,00 |
7.720,00 |
Zdravstvo 10,3% |
3.180,64 |
3.180,64 |
Nezaposlenost 0,75% |
231,60 |
231,60 |
Doprinosi za uplatu |
12.290,24 |
11.132,24 |
Neto lična zarada |
18.589,76 |
0,00 |
Ukupan trošak |
30.880,00 |
11.132,24 |
Razlika troškova |
19.747,76 |
|
Porez na prihod od samostalne delatnosti |
1.974,78 |
Ukoliko preduzetnik sebi isplaćuje zaradu za period koji je kraći od mesec dana, a pri tome koristi najnižu propisanu osnovicu, tada će utvrditi srazmeran iznos najniže propisane osnovice.
Ukoliko se opredeli da isplaćuje svoju ličnu zaradu u iznosu koji je veći od najviše propisane osnovice, tada će doprinose platiti na najvišu propisanu osnovicu. U slučaju da je period isplate lične zarade kraći od mesec dana u ovom slučaju nema prava na srazmerni iznos najviše propisane osnovice – doprinos se obračunava na najvišu propisanu osnovicu.
Lična zarada se priznaje kao rashod u Poreskom bilansu
Još jedna situacija je karakteristična za isplatu lične zarade preduzetnika. Ona se priznaje kao rashod u poreskom bilansu isto kao i plate zaposlenih radnika, s tim što ovde postoji razlika kada su u pitanju ukalkulisane a neisplaćene zarade preduzetnika i zaposlenih radnika.
U poreskom bilansu se priznaje obračunati trošak zarada zaposlenih, bez obzira na to što nisu isplaćene u poslovnoj godini, dok se kod preduzetnika kao trošak priznaje samo isplaćena lična zarada u godini za koju se radi završni račun i poreski bilans.
Što znači da ako preduzetnik isplati svoju ličnu zaradu za decembar krajem decembra ta isplata će se priznati kao trošak i smanjiće neoporezivu dobit. Ukoliko je ne isplati, dobit će naravno biti veća i samim tim će biti veća i obaveza za porez i veći iznos akontacije poreza koji se plaća u narednoj godini.
Podizanje neraspoređene dobiti
Sve što je iskazano u poreskom bilansu predstavlja neraspoređenu dobit i preduzetnik može slobodno da podiže svoju dobit bez plaćanja bilo kakvog dodatnog poreza, kao što je to slučaj prilikom isplate dividende.
Česta zabluda koju srećem u praksi da je dobit preduzetnika izjednačena sa dobiti preduzeća i da preduzetnik mora da plati porez prilikom svakog podizanja dobiti.
Da ponovim: prilikom isplate svoje dobiti preduzetnik nema nikakvu obavezu dodatnog plaćanja poreza. Dovoljno je da redovno izmiruje svoje poreske obaveze i sa ostatkom novca može da radi šta želi. Čak i da plaća svoje lične rashode poslovnom karticom. To se smatra trošenjem neraspoređene dobiti i ne plaća se nikakav dodatni porez.
18 KOMENTARA
Ljuba 11:03 07.12.2024
Da li preduzetnik koji vodi knjige može i pod kojim uslovima da predje u pašalce?
09:57 08.12.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može. Potrebno je da do 31.10. tekuće godine podnese zahtev za prelazak u paušalno oporezivanje za narednu godinu. Do kraja poslovne godine je knjigaš, od 1. januara sledeće godine je paušalac. Zahtev se podnosi elektronski na portalu Poreske uprave.
Radmila 19:47 20.10.2024
Da li preduzetnik na ličnoj zaradi može da stavi svoju delatnost u stanje mirovanja i da li je u tom periodu dužan da uplaćuje doprinose na minimalnu osnovicu?
15:16 21.10.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može i u tom periodu ne mora da uplaćuje ništa.
Nada 11:36 30.09.2024
Poštovani, da li preduzetnik koji se opredelio za isplatu licne zarade, a usled nedostatka posla dakle za obracunski mesec ispostavlja poreskoj prijavu na najnižu mesečnu osnovicu. E sad ono sto mi je nejasno je zarada, da li je obavezan po obračunu u celosti da je isplati (pa i minimalnu) ili može i ispod tog iznosa mesečno? Posebno za svaki mesec ili mora ispoštovati razliku do obracunske za odredjen mesec i tako redom dok ne krene sezona da kažem.
17:13 30.09.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Preduzetnik nije zaposleni, prema Zakonu o radu, jedino što treba da ispoštuje je najniža propisana osnovica za doprinose, a neto zaradu i ne mora da isplaćuje. Pisala sam o tome u tekstu, pročitajte još jednom :)
Dub 09:34 02.09.2024
Deo za isplatu bez poreza nije tacan. Na preostalu dobit, posle svih placenih obaveza, preduzetnik placa porez na dobit 10% . Dakle ne moze da vadi novac bez placanja poreza u iznosu or 10% i taj deo nema veze sa platom.
18:34 02.09.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Vi očigledno niste knjigovođa čim tvrdite ustaljenu zabludu. Preduzetnik plaća porez na dobit, bez obzira na to da li tu dobit podiže ili ne, ali ne plaća porez na podizanje dobiti, apsolutno je tačno to što sam napisala.
Danilo 13:52 31.08.2024
Poštovana, počinjem da radim kao contractor sa dve firme registrovane u inostranstvu. Zarada bi bila oko 12 miliona dinara bruto godišnje. Od jedne firme dve trećine novca, od druge firme jedna trećina. Šta preporučujete da osnujem kako bih platio najmanji porez, DOO ili preduzetnik sa ličnom zaradom? Da li možete da napišete koliki bi godišnji porezi i doprinosi bili za DOO sa tim prihodom (bez ikakvih rashoda) q koliki za PLZ? Hvala.
11:46 01.09.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Preduzetnik sa ličnom zaradom, pisala sam o tome u tekstu. Ne mogu da Vam napišem koliki bi bili godišnji porezi i doprinosi, to već spada u poresko savetovanje koje se posebno naplaćuje. Ukoliko ste zainteresovani za ovu uslugu možete me kontaktirati.
Danijela 10:26 22.08.2024
Postovana, preduzetnička radnja je od 01.08.2024.usla u sistem pdv-a.Da li mi imamo pravo da koristimo nasu zaradu za licne potrebe ili smo duzni da gotovinu koju podignemo sa poslovnog racuna pravdamo?Hvala.
11:15 22.08.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Možete podizati neraspoređenu dobit bez bilo kakve dokumentacije i bez plaćanja poreza na podizanje dobiti, kao što rade preduzeća. Naravno, bolje je da prvo podginete gotovinske račune, da bi ste iskazali troškove poslovanja, a ostatak neraspoređene dobiti možete podizati bez problema.
Bobi 18:04 13.08.2024
Imam veliku dobit,a para nemam da li mi se isplati da sebi povecam zaradu iako ce na poreze otici dosta novca...hvala
08:55 15.08.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Porez i svi doprinosi na ličnu zaradu predstavljaju priznati trošak poslovanja, tako da se to isplati - ukoliko želite da sutra imate veću penziju. Doprinos za zdravstvo, koji se plaća procentualno predstavlja "kolateralnu štetu" - bar ja tako gledam 10,3% koje plaćam. Ali, ako nemate novca na računu kako ćete isplatiti veće doprinose? Porez na dobit preduzetnika je 10%, što je mnogo manje nego ukupna davanja na ličnu zaradu.
Stojana 17:43 09.07.2024
Molim Vas za odgovor jer sam u nedoumici. Preduzetnik bavi se prevozom tereta u inostranstvo,sipa gorivo i placa sve troskove karticom poslovnog racuna. Da li na fiskalnim racunima mora da stoji pib ili nesto drugo,naziv firme? Nas vozac kaze da niko nece da upisuje nista/konkretno Rumunija/. Unapred hvala
17:55 09.07.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Na fiskalnim računima iz inostranstva i ne može da piše naš PIB, jer PIB je poreski broj naše zemlje, druge države nemaju nikakvu obavezu da poštuju naše propise. Stoga su takvi računi validni za knjiženje.
Ivana 23:46 17.06.2024
Poštovana, hvala na edukativnom sadržaju. Moje pitanje se odnosi na mogućnost osnivanja PR. Šta uraditi ukoliko firma ne posluje u Srbiji i traže da se otvori agencija kako bi plaćali za sekretarske usluge svakog meseca po fakturi. Da li ovo spada u prikriveni radni odnos ili je moguće registrovati se kao preduzetnik paušalac? Pored sekretarskih poslova, držala bih i časove engleskog online i tražila druge poslove kao virtuelni asistent, mada trebaće mi vremena da nadjem još klijenata. Više od 70% prihoda bi u početku bilo od jednog poslodavca i htela bih da celu sumu prijavim kao platu pošto se radi o prosečnom iznosu. Šta biste preporučili u ovoj situaciji?
09:47 18.06.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Suštinski gledano predstavlja prikriveni radni odnos, ali ako Vam ta firma ne nabavlja opremu, ne šalje na obuke o svom trošku, ne određuje kada ćete koristiti godišnji odmor i ne radite u njihovim prostorijama, onda prolazite test samostalnosti, bez obzira na to što najveći deo prihoda dolazi upravo od te firme. Stoga se možete registrovati kao preduzetnik, ali ne kao paušalac jer Vam onda Poreska uprava određuje osnovicu za doprinose. Pošto bi ste celu sumu prijavili kao platu onda se prilikom registracije opredelite za isplatu lične zarade.
Milica 22:28 05.06.2024
Da li postoji razlika u ostvarivanju prava na porodiljsko odsustvo i obračun naknade za isto za preduzetnice koje isplaćuju sebi ličnu zaradu i preduzetnice koje porez plaćaju paušalno?
14:33 06.06.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Postoji u smislu da je različita osnovica za obračun, a u oba slučaja Poreska uprava izdaje potvrdu o visini osnovice. Jedina razlika je u tome što na ličnoj zaradi možete isplaćivati platu na veću osnovicu, a samim tim je i naknada za porodiljsko odsustvo veća, a imate i veće uplaćene doprinose za PIO u tom slučaju.
Zoran 19:54 11.05.2024
Postovani,ako preduzetnik koji je u pdv, ima dobit 30 miliona dinara i na to je platio porez 10%, da li ako podize tu dobit ima obavezu da plati jos neki porez? Ili kao fizicko lice da li treba da plati porez na to?
08:53 13.05.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Za podizanje dobiti preduzetnik ne plaća nikakav dodadni porez, ali plaća godišnji porez jer je preduzetnik fizičko lice koje obavlja delatnost i shodno tome je obveznik godišnjeg poreza na dohodak građana.
Sanja 14:22 30.04.2024
Poljoprivrednik u sistemu PDVa koji je bio na ličnoj zaradi u međuvremenu se zaposlio. Da li on treba da obračunava ličnu zaradu jer shodno čl.12.stav 2. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje "obaveza obračunavanja i plaćanja doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje po osnovu zaposlenja, odnosno po osnovu samostalne delatnosti isključuje obavezu plaćanja doprinosa po osnovu poljoprivredne delatnosti"? Kakvo je vše iskustvo?
09:01 08.05.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Nemam iskustva sa takvom situacijom, a najbolje je da to pitanje postavite lično Poreskoj upravi.
Narko 18:47 18.04.2024
Na osnovu vašeg veoma opširnog i stručnog izlaganja moj zaključak je u načelu da preporučujete isplatu lične zarade. Mene interesuje šta se dešava ako je prihod/dobit preduzeća (gde je ujedno preduzetnik jedini zaposleni) manji od bruto rashoda/troškova? Da li tad možemo da prebacimo tu obavezu za naredni mesec pa isplatiti dve plate ili mora biti uplaćen iznos za likvidnost kako bi se pokrila zarada?
19:01 18.04.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Moramo uplatiti doprinose, porez se plaća samo ako se zarada isplaćuje. Lična zarada ne mora da se isplaćuje ako nema prihoda da pokrije taj trošak, tako da nema potrebe uplaćivati iznos za likvidnost a onda iskazivati gubitak na kraju godine.
Žani 11:42 28.03.2024
Da li preduzetnik može biti lice koje je u radnom odnosu kod poslodavca, ali se trenutno nalazi na neplaćenom odsustvu? Da li u tom slučaju mora imati nekog zaposlenog ili ne?
13:01 28.03.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Lice koje je na neplaćenom odsustvu ne može da radi, ni kod drugog poslodavca ni kao preduzetnik. Samim tim ne može imati zaposlene, jer nema ni preduzetničke radnje. A inače preduzetnik ne mora da ima zaposlene radnike.
Jelena 10:07 05.03.2024
Imam nedoumicu i molim za odgovor. Da li preduzetnik na licnoj zarade moze u jednom mesecu isplati sebe zaradu a u drugom mesecu samo doprinose na najnizu osnovicu. Naprimer, u Januaru preduzentik isplatio sebe 50.000,00 RSD (+ doprinose) a u Februaru placa samo 14.143,00 (najniza osnovica)
16:42 05.03.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Može, mada se više isplati da za februar pored doprinosa isplati sebi i ličnu zaradu, koja mu je trošak poslovanja, a ako ima problem sa stanjem na računu, taj iznos zarade može da vrati na tekući račun firme kao uplatu sredstava za likvidnost.
MILAN 13:29 04.02.2024
KAO I UVEK,JEDNOSTAVNO,JASNO I TAČNO.SVAKA VAMA ČAST.KAD GOD NEŠTO ZABORAVIM,POSETIM VASE SAJTOVE I PODSETIM SE.PUNO VAM HVALA.
11:06 05.02.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Hvala i Vama :) Završavam skripte za 2024. godinu (zato sam retko objavljivala) a posle toga možete očekivati puno novih i korisnih tekstova. Svako dobro :)
Мане 11:40 23.11.2023
Да се надовежем на претходно питање,ако предузетник књигаш плаћа минималне доприносе нема лзп и подиже паре на банкомату као паушалац,како се те подигнуте паре третирају као трошак или не?
19:52 23.11.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Lična zarada preduzetnika je trošak poslovanja, zato sam u tekstu i napravila uporedni pregled kolika je dobit kada se podiže lična zarada, a kolika je dobit kada se ne podiže. Pri tome je važno da se podigne na šalteru banke, da bi knjigovodstvena kartica pokazala tačnu evidenciju.
Đole 13:22 19.12.2022
Pozdrav. Da li to znači da preduzetnik sa isplatom lične zarade ukoliko je redovno isplatio poreze i doprinose, što se tiče podizanja ostatka para na poslovnom računu, može isto kao i paušalac da podigne sav novac, a da pritom ne mora da pravda gde je potrošen novac, može čak da se potroši na lične potrebe? Hvala.
15:51 19.12.2022 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Upravo tako. Može da podigne novac bez plaćanja bilo kakvih dodatnih poreza. Naravno, treba da vodi računa o obavezama prema dobavljačima, ali to se podrazumeva :)