Novosnovana privredna društva ponekad nameravaju da isplate dobit tekuće godine, pre izrade prvog završnog računa i postavlja se pitanje da li je dozvoljena isplata dividende ako nema neraspoređene dobiti iz ranijih godina? Privredno društvo može da isplaćuje dividendu, odnosno neraspoređenu dobit samo do visine neraspoređene dobiti koja je iskazana u finansijskim izveštajima.

Ukoliko je privredno društvo novoosnovano i nema neraspoređenu dobit ranijih godina, tada je potrebno sastaviti vanredni finansijski izveštaj za tu namenu i utvrdi visinu dobiti, umanjenu za pripadajući porez na dobit.

Ovaj izveštaj se ne predaje APR, već služi za interne potrebe, ali je neophodno da finansijski izveštaj bude sastavljen. Pored toga treba sastaviti i poreski bilans, radi utvrđivanja poreza na dobit, koji umanjuje neraspoređenu dobit.

Pri tome treba voditi računa da isplata međudividende

  1. ne ugrozi novčano poslovanje privrednog društva, kao i da
  2. dobit u narednom periodu bude u planiranim okvirima, odnosno da finansijski rezultat na kraju godine ne bude manji od očekivanog.

Pri tome oba ova uslova moraju biti kumulativno ispunjena.

U protivnom, privredna društva čine privredni prestup, za koji su propisane novčane kazne kako za društvo (100.000 do 1.000.000 dinara), tako i za odgovorna lica u njima (20.000 do 200.000 dinara).

„Privremena dividenda (međudividenda)

Član 273

Ako statutom nije drugačije određeno, društvo može plaćati privremenu dividendu (međudividenda) u bilo koje vreme između redovnih sednica skupštine ako:

1) izveštaji o poslovanju društva i njegovim finansijskim rezultatima sačinjeni za tu namenu jasno pokazuju da je društvo u periodu za koji se isplaćuje međudividenda ostvarilo dobit i da su raspoloživa novčana sredstva društva dovoljna za plaćanje te međudividende;

2) iznos međudividende koji se isplaćuje nije veći od ukupne dobiti ostvarene nakon završetka prethodne poslovne godine za koju su sačinjeni finansijski izveštaji, uvećane za neraspoređenu dobit i iznose rezervi koje se mogu koristiti za te namene, a umanjene za utvrđene gubitke i iznos koji se mora uneti u rezerve u skladu sa zakonom ili statutom.

Plaćanje međudividende akcionarima može se odobriti i odlukom odbora direktora, odnosno nadzornog odbora ako je upravljanje društvom dvodomno, ako je to određeno statutom ili odlukom skupštine.

Ako se plaćanje međudividende odobrava odlukom odbora direktora, odnosno nadzornog odbora ako je upravljanje društvom dvodomno, međudividenda se može platiti samo u novcu.“

Zakon o privrednim društvima ("Sl. glasnik RS", br. 36/2011, 99/2011, 83/2014 - dr. zakon, 5/2015, 44/2018, 95/2018, 91/2019 i 109/2021)