Zakon o porezu na dohodak građana, odnosno Zakon o radu, tamo negde početkom dvehiljaditih, uveli su pojam bruto zarade i svi mi, koji obračunavamo platu, baratamo pojmom bruto zarade. Zakon o doprinosima za socijalno osiguranje kaže da se doprinosi raspodeljuju i plaćaju delom na teret radnika a delom na teret poslodavca. Ja lično mislim da su ovde stvari malo nakaradno postavljene. Radnik vidi bruto zaradu u ugovoru o radu koji je potpisao sa poslodavcem, vidi tu istu bruto zaradu u isplatnom listiću, ali samo ona cifra koju dobija na tekući račun, za zaposlenu osobu predstavlja platu. Sve drugo je uglavnom nejasno i samim tim imaginarno.
Dakle, bez obzira što svi mi baratamo bruto zaradom, ne baratamo njenom suštinom.
Šta bi to zapravo značilo?
Šta je suština bruto zarade?
Poslodavac bi radniku trebalo da isplati bruto zaradu, a onda radnik treba sam da podnese poresku prijavu i plati svoje poreske obaveze.
Na Zapadu se to radi kvartalno.
Kod nas bi, znajuči naš mentalitet, nastao opšti haos, jer smo navikli da je sav novac, koji primimo kao platu, naš. A ako je sav novac moj, onda ja raspolažem njime i trošim ga kako želim ili mislim da treba.
Znajući to, zakonodavac kaže da ukoliko se obavlja plaćanje, ili promet ili bilo šta, između fizičkog i pravnog lica, obveznik poreza je fizičko lice, ali je poreski platac, odnosno onaj koji treba da plati poreze i doprinose, pravno lice. Time je i vuk sit i ovce na broju. Ali samo na prvi pogled.
Pošto sve obaveze prema državi padaju na teret firme, imamo situaciju da se samo na deo zarade obračunavaju porez i doprinosi a ostatak se isplaćuje na ruke, bez plaćanja dažbina. Ili radnik uopšte nije prijavljen, odnosno radi "na crno" i državi se ne plaća ništa.
Bruto plata je osnov za obračun
Da je bruto plata osnov i polaz za druge obračune znaju prvenstveno knjigovođe, a zatim i svi ostali koji pripremaju dokumentaciju za državne institucije.
Kod popunjavanja obrazaca za kredit bankama upisujemo bruto zaradu.
Podatak o bruto iznosu upisujemo u obrasce koje predajemo Fondu zdravstvene zaštite – za obračun bolovanja preko 30 dana.
Fond dečje zaštite započinje svoje obračun naknade za porodiljsko odsustvo upravo od bruto zarade.
I na kraju, godišnji porez na dohodak građana počinje svoj obračun od bruto zarade. Sredstva javnog informisanja uvek objave podatak o maksimalnom neto iznosu za prethodnu godinu, da bi svi oni koji imaju veliku platu znali da li treba da podnesu poresku prijavu i plate porez, ali i obračun godišnjeg poreza ponovo kreće od bruto zarade, odnosno osnovice za obračun poreza na zarade.
Dakle, bruto zarada je osnov i polaz, ali je ona nekako u senci, jer se bruto zaradom bave samo institucije, knjigovođe i službe za obračun zarada - HR služba ili služba za ljudske resurse. A oni su u manjini.
Velika većina, što su svi zaposleni koji primaju platu, znaju samo za neto iznos koji dobijaju, najčešće na tekući račun i bruto zarada za njih predstavlja apstraktan pojam sa kojim oni nemaju ništa.
I nemaju, jer je to neka nerazumljiva cifra koju su potpisali u ugovoru o radu, koja je na vrhu njihovog isplatnog listića i za koju jedino znaju da verovatno nečemu služi, ali da je oni neće dobiti na tekući račun.
Tako smo došli u situaciju da radnik zna kolika mu je neto plata, koliko prima na ruke, ali radnika ne zanima koliko poslodavac mora dodatno da plati državi. Ovo kažem iz ličnog iskustva, odnosno iz ugla ličnog posmatranja mišljenja zaposlenih radnika u bilo kojoj firmi.
Zašto su poreska davanja za zarade previsoka?
Poslodavac je, naravno, prilikom obračuna ukupnog troška zarade zaposlenima, u problemu jer više od polovine neto plate mora da da državi.
Kada bi smo imali bruto princip, ono kako i jeste postavljeno, mada kod nas to nije zaživelo u praksi, znači, kada bi imali bruto princip, tada bi poslodavac imao obavezu da plati 11% za PIO i 5,15% za zdravstvo, što nije previsoko poresko opterećenje na zarade.
A pošto su plate ugovorene u bruto iznosu, bruto iznos bi prebacivali radniku na tekući račun. Radnik bi dobio svoju bruto platu, ona koja je ugovorena, a onda bi iz nje sam plaćao poreze i doprinose.
Naravno, znajući nas i naš mentalitet, mislim da bi to bio opšti karambol. Država to zna, da ljudi ne bi plaćali takve fiskalne obaveze, jer već više od pedeset, šezdeset godina primamo neto platu i nemamo svest o tome da treba da plaćamo nekakve doprinose ili poreze. Osim poreza na imovinu, to jedino znamo. „Kuća je moja, stan je moj, moram da platim“ i to je sve što fizička lica znaju, da su poreski obveznici i da moraju sami da plate porez.
Pretpostavka: radniku isplaćujemo bruto zaradu na račun
Znači, kad bi smo primenili princip bruto zarade, onakav kakav zaista jeste, mislim da bi nastao kompletan haos u državi. I znajući to, imamo sistem kakav jeste.
Poslodavac ima trošak za bruto zaradu koja u sebi sadrži porez i doprinose, ima trošak doprinosa na teret poslodavca i kada se to odbije od bruto zarade tada radniku isplati neto platu, a radnika interesuje samo ta neto plata.
I radnik kaže: "Ja radim za trideset pet hiljada... četrdeset... pedeset... šezdeset...sto... ili već koliko, ja radim za toliko i to je moja plata."
A njegova plata je zapravo ono što je bruto zarada koja je napisana i potpisana u ugovoru o radu. I Iz te zarade radnik treba sam da obračuna i plati porez i doprinose. I u tom slučaju bi poreska olakšica pripala radniku, onako kako je Zakon o porezu na dohodak građana suštinski postavljen, a poslodavci ne bi neprekidno negodovali i tražili od države da smanji fiskalna opterećenja na zarade.
9 KOMENTARA
Nada 09:49 23.08.2024
Molim Vas da mi objasnite obračun doprinosa iz zarade: za zaposlenog i za poslodavca Na čiji teret i u čiju korist idu doprinosi za poslodavca Hvala
13:54 23.08.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Idu na teret troškova firme, a u korist zaposlenog, jer je to deo koji poslodavac "solidarno" uplaćuje radniku u PIO fond.
Stojanka 12:45 08.03.2024
Poštovani, Meni je treći ugovor potpisan 23.2.2024 sa smanjenim brutom u odnosu na prethodna 2 ugovora. Obrazloženje je da su smanjene neke poreske obaveze,pa su i oni morali da smanje bruto kako bi ga uskladili sa netom od 60.000,00din. Da li je to dozvoljeno? Pozdrav
12:57 08.03.2024 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Obzirom da je u pitanju ugovor na određeno vreme, svaki ugovor se gleda za sebe. Da je ugovor na neodređeno, tada ne bi smeli da Vam smanjuju bruto zaradu zbog povećanja poreskih olakšica ili smanjenja stope doprinosa. Ovako... na žalost imaju pravo.
Čila 19:15 09.12.2023
Poštovani,da li je uredu da poslodavac skine sa plate poklon vaučer za 8mart ,poklon za novu godinu,poklon šolju itd.sa izgovorom da mora da prođe preko platne liste.
Marko 23:57 08.11.2023
Da li se bruto menja svakog meseca ili ne?
08:57 09.11.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Bruto zarada se menja svakog meseca u zavisnosti od broja ostvarenih radnih sati i sati odsustva (bolovanja, godišnji odmor i slično). Osnovna bruto zarada se ne menja.
Lazar 00:26 13.09.2023
Postovani, Imam potpisan ugovor na 90000dinara osnovna zarada plus prihodi/doprinosi, retko kad se dogodi da dodjem do te cifre, cak uz bonus od 3000 dinara za redovnost na poslu i jos bude i nagrada za obavljeni posao od par hiljada, plus 2 sedmice nocne smene... Kako je moguce da se dobija ispod potisanog na ugovoru? Hvala
11:09 15.09.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Zarada je u ugovoru iskazana u bruto iznosu, neto iznos od 90.000 je 65.261 dinara, u tome je stvar.
Bojana 15:21 29.05.2023
Ako o ugovoru o radu piše da je bruto plata 52024 din koliko se isplaćuje radniku?
15:26 29.05.2023 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Isplaćuje se 38.640,00 što je minimalna zarada za mesec koji ima 168 sati, a mesec može da ima i 184 sata gde je bruto zarada 57.273,61 što je 42.320,00 neto. Na to treba dodati topli obrok i regres, plus prevoz do posla i s posla do kuće. Što znači da Vam nije dobra bruto zarada u ugovoru i da je treba povećati aneksom ugovora o radu.
Ацко Лилић 00:16 18.02.2022
Користим прилику да појасним око исплате Зараде. У тексту је све тачно речено о овој материји. Што се тиче законодавца , он је прописао ПОСТУПАК у Чл. 101. Закона о порезу на доходак грађана. "... исплатилац обрачунава, обуставља и уплаћује на прописани јединствени уплатни рачун у моменту исплате прихода, у складу са прописима који важе на дан исплате прихода...". Дакле, послодавац , по мом мишљењу, треба да ИСПЛАТНУ ЛИСТУ прилогоди Закону, у смислу да раднику искаже Бтто зараду као зараду а онда да му покаже шта је у његово име, а на основу законских обавеза, из ЗАРАДЕ платио ( порез и доприноси и то аналитички)
09:16 18.02.2022 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Pravilnik o sadržaju obračuna zarade, odnosno naknade zarade predviđa obavezne elemente obračuna (platnog listića), međutim moje iskustvo sa radnicima je da njih apsolutno ne zanima šta piše na tom listiću, oni gledaju samo cifru koju su primili na tekući račun. A čak i da ih zanima - ne razumeju ga, jer su podaci iskazani u bruto iznosu a niko od radnika ne ume da obračuna platu i samim tim se i ne trude da razumeju sve te cifre koje vide. Jedino što im je poznato je neto iznos.
Acko Lilić 12:05 22.01.2022
Da li u postojećim uslovima treba primeniti formulu: Btto = ( Ntto - 1930 ) / 0,701, ili Btto = Ntto/0,701 Voleo bi da se uključe čitaoci Vašeg bloga!
12:33 22.01.2022 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Sada primenjujemo postojeću formulu Btto = ( Ntto - 1930 ) / 0,701. Slažem se da bi trebalo čitaoci da se uključe sa komentarima, jer je ovo veoma bitna tema za sve nas
Acko Lilić 11:48 22.01.2022
Imajući u vidu da u Ugovoru o radu poslodavaci i radnici treba da ugovaraju Btto satninu, dakle, radniku pripada bruto zarada. postavljam pitanje: da li je pogrešan način utvrdjivanja minimalne bruto zarade kojom prilikom poreski kredit pripadne poslodavcu a ne radniku, Treba predložiti MINFIN da minimalnu satninu utvrdjuje u bruto iznosu.
11:54 22.01.2022 Ja Volim Knjigovodstvo kaže:
Slažem se, minimalnu zaradu treba utvrđivati kao bruto zaradu po satu, ali istovremeno treba promeniti kompletan pristup zaradama i radnicima isplaćivati bruto zaradu, a poslodavci bi plaćali samo propisane stope doprinosa. Tako bi radnici videli tu poresku olakšicu koju država daje, ali bi istovremeno saznali da su oduvek bili poreski obveznici. Naravno, pre toga je potrebno edukovati stanovništvo o tome da su svi poreski obveznici, a ne samo firme i da svi treba da plaćaju porez. Mislim da bi ovo bio jedan dobar način da se smanji siva ekonomija, jer svako ko plaća porez će reći: "Što sam ja blesav da plaćam porez a ti si pametan pa ga ne plaćaš?"